Emocje i zmysły - w jaki sposób działają na pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 19:00
- Wspomnienia mają bardzo duże znaczenie w budowaniu naszej tożsamości - przekonania, że wiemy kim jesteśmy - mówiła dr Małgorzata Godlewska, psycholog z SWPS.
Audio
  • Małgorzata Godlewska i Marta Siembab o wpływie emocji i zmysłów na naszą pamięć (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ djile

- Żeby dowiedzieć się kim jesteśmy musimy sięgnąć do naszej pamięci. Czasem to, w jaki sposób postrzegamy samych siebie jest wynikiem przemyśleń na temat tego, co miało miejsce w przeszłości. Sam fakt, że różne wydarzenia odbywały się z naszym udziałem nawet w sposób nieświadomy buduje naszą tożsamość - mówiła ekspertka. 

Czy nasze zmysły mają wpływ na to co i w jaki sposób zapamiętujemy? - Doświadczając bodźców z zewnątrz uruchamiamy ciało migdałowate odpowiadające za emocje oraz hipokamp - regulujący naszą pamięć. Jeśli dla przykładu poznawanemu zapachowi towarzyszą emocje, to są zapamiętywane w naszym mózgu łącznie i stają się dla nas tożsame - wyjaśniała Marta Siembab senselierka.

Co wpływa na to, że jedne wydarzenia są przez nas zapamiętywane, a o innych zapominamy? Czy to, w jaki sposób odbieramy impulsy z zewnątrz jest uwarunkowane kulturowo? Czym jest projektowanie pamięci? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Małgorzata Godlewska - psycholog z SWPS, Marta Siembab - senselierką (ze studia w Poznaniu)

Data emisji: 1.11.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/ag

Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie okiełznać nasze emocje?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 20:00
Czy tego chcemy, czy nie naszymi decyzjami rządzą emocje. Każdego dnia staramy się znaleźć balans pomiędzy działaniami impulsywnymi a zdrowym rozsądkiem. Czy można zagłuszczyć wewnętrznego Szympansa? A może warto nauczyć się z nim współpracować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efekt Matyldy. Czy kobiety są dyskryminowane na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:16
Efekt Matyldy oznacza tendencję do niedoceniania roli kobiet w pracach naukowo-badawczych i przypisywania ich osiągnięć mężczyznom. Czy w XXI wieku, kiedy kobiety odgrywają coraz większą rolę w naukach ścisłych, problem zniknął?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weganizm - moda, czy realna konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 18:07
W Polsce rośnie liczba wegan i wegetarian. Już co dziesiąta młoda osoba w Polsce wyklucza mięso ze swojej diety. Powody są różne - zdrowotne, ideologiczne, kulturowe.
rozwiń zwiń