Weganizm - moda, czy realna konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 18:07
W Polsce rośnie liczba wegan i wegetarian. Już co dziesiąta młoda osoba w Polsce wyklucza mięso ze swojej diety. Powody są różne - zdrowotne, ideologiczne, kulturowe.
Audio
  • Weganizm - klucz do zdrowia, czy chwilowa moda? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Foxys Forest Manufacture
Głód mięsa FREE 1200_660.jpg
Jeść mięso czy nie jeść mięsa? Oto jest pytanie

Współcześnie pojawia się coraz więcej głosów ze środowisk naukowych potwierdzających tezę, że dieta roślinna może wyeliminować część groźnych chorób cywilizacyjnych. Skoro wegetarianizm i weganizm są najlepszym wyborem, który służy planecie i naszemu zdrowiu być może warto spróbować zmienić nawyki żywieniowe. Od czego zacząć? - Osobie, która do tej pory nie miała styczności z menu bazującym wyłącznie na roślinach najłatwiej będzie przejść najpierw na dietę wegetariańską, a potem stopniowo przechodzić do diety wegańskiej - mówiła dietetyk Katarzyna Zadka.

Katarzyna Zadka Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska może dostarczyć odpowiednie ilości wapnia i żelaza. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę, to suplementacja witaminy B12, która nie występuje w produktach roślinnych

Anna Żuchniewicz z fundacji Viva!, wieloletnia weganka przekonywała, że powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu dużą ilość roślin strączkowych - Rośliny strączkowe będą podstawą, która dostarczy naszemu organizmowi dużej ilości białka. Wapno zawarte w mleku znajdziemy także w produktach zbożowych i orzechach - przekonywała.

W jaki sposób dieta roślinna wpływa na nasze zdrowie? Rozmówczyni Piotra Firana lekarz Katarzyna Bukol-Krawczyk twierdziła, że wyniki badań stosujących dietę wegańską i wegetariańską zależą od świadomości na temat żywienia osoby, która wyeliminowała ze swojej diety produkty mięsne - Największym problemem wegan są niedobory białka w diecie, które mogą skutkować utratą odporności i przyśpieszeniem oznak starzenia - wyjaśniała.

W jaki sposób dieta roślinna wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Zadka (dietetyk), Anna Żuchniewicz (fundacja Viva!), Katarzyna Bukol-Krawczyk (lekarz rodzinny)

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/mz

Czytaj także

Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:58
- Ja bez problemu mogę znaleźć kilkadziesiąt gatunków roślin jadalnych niedaleko mojego domu, a mieszkam w centrum Warszawy - przekonuje gospodarza "Czatu Czwórki" Piotra Firana Karol Szurdak, botanik, biolog i technik farmacji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłuszcz, cukier... czy grozi nam fala otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:00
Wnioski z badań przeprowadzonych w Polsce przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są alarmujące - aż 31 procent ośmiolatków ma nadwagę, z kolei wśród dzieci w wieku 11 i 12 lat aż 20 procent cierpi na otyłość. Dlaczego polskie dzieci tyją?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papaja. Jak na nas działa "owoc aniołów"?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:50
Kolorem przypomina mango, kształtem gruszkę. Chroni przed chorobami układu krążenia, poprawia trawienie, wspomaga odchudzanie i znajduje się w repertuarze wokalistki jazzowej, Urszuli Dudziak.
rozwiń zwiń