X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego do Polski trafiają śmieci z innych państw?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 16:30
W ubiegłym roku do Polski trafiło 400 tysięcy ton śmieci. O połowę więcej niż w 2016 i dwa razy więcej niż w 2015. Skąd biorą się w naszym kraju?
Audio
  • Jak rozwiązać problem rosnącej ilości śmieci? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak przekonywał Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami, ekolog i autor bloga "Sortownia Opinii" tak duża ilość śmieci, które nie są wytwarzane w naszym kraju, trafia do polskich sortowni, bo innym krajom bardziej opłaca się ich eksportowanie. - W Polsce zagospodarowanie odpadów jest tanie. Dodatkowo proceder umożliwia luka w prawie nazywana "rekultyzacją składowisk". Na szczęście ta luka powoli się zamyka - wyjaśniał na antenie Czwórki i przestrzegał, że kiedy ten proces się zakończy, będziemy mieli duży problem z własnymi odpadami. 

Magdalena Dziczek ze Związku Pracodawców Ecopack tłumaczyła, że trafiające do Polski odpady nigdy nie miały służyć rekultywacji. - To powinny być surowce wtórne. W praktyce okazało się, że często są to śmieci, które nie odpowiadają stanowi przedstawionemu w dokumentacji.

- Nikt nie sprawdza tych odpadów - dodawała Ewa Chodkiewicz z WWF Polska. - Takie zachowanie motywowane jest głównie chęcią zysku - mówiła.

W jaki sposób można rozwiązać ten problem? Dlaczego brakuje odpowiedniej kontroli nad takim procederem? Czy mamy możliwości do przetwarzania tak dużej ilości śmieci? Nad problemem, wraz z ekspertami zastanawialiśmy się w pierwszej godzinie "Czatu Czwórki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Chodkiewicz (WWF Polska), Magdalena Dziczek (Związek Pracodawców Ecopack), Michał Paca (bloger, autor "Sortownii opinii")

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energia ze śmieci. Jak z niej korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 11:02
Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania, a wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WWF Polska. Na ratunek panterom śnieżnym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 12:57
- Panter śnieżnych na dzień dzisiejszy jest w Mongolii ok tysiąca. Na co dzień borykają się z wieloma zagrożeniami, głównie ze strony człowieka - przekonywała Misheel Jargalsaikhan, lekarz med., ambasadorka programu ochrony panter śnieżnych WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie segregujesz - zapłacisz cztery razy więcej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 09:15
Kto wrzuca śmieci do jednego worka będzie płacił cztery razy więcej, niż ktoś, kto je segreguje. Taki pomysł na zmobilizowanie Polaków do sortowania ma resort środowiska. 
rozwiń zwiń