Paweł Kucharczuk: funkcją karnawału była redukcja społecznych napięć

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 10:54
- Jendą z funkcji karnawału europejskiego była redukcja społecznych napięć. Był to jedyny moment, kiedy arystokraci i osoby z nizin stawali się równi - mówili goście Czwórki.
Audio
  • Łagodziły społeczne napięcia, budowały tożsamość, integrowały. Rozmawiamy o tradycjach karnawału (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

pączki Tłusty czwartek Pixabay 1200.jpg
Tłusty czwartek. Jak przygotować wegańskie pączki?

- Kultura łacińska, środkowo- i południowoamerykańska interpretuje karnawał, jako ostatnich kilka dni poprzedzających Środę Popielcową. W Polsce powszechnie przyjęło się, że jest to interwał rozpoczynający się po Nowym Roku. Ma wiele oblicz i różni się z zależności od kultury - tłumaczył Paweł Kucharczuk, dyrektor Festiwalu Kultury Brazylijskiej.

- W Polsce historia karnawału jest nadal żywa - przekonywała Amudena Rutkowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Obchodzi się go hucznie, ale raczej nie w tych miejscach, w których moglibyśmy się go spodziewać. Organizowanie widowiskowych parad nigdy nie było częścią naszej tradycji. Karnawał to święto kultury lokalnej - mówiła. 

czas stres praca nauka dedlajn 1200.jpg
Zestresowany pracownik to straty dla przedsiębiorstwa

Na czym polegał? Czy jego tradycja istnieje do dziś? Jak Polacy obchodzą czas karnawału i czy forma świętowania zmieniła się na przestrzeni czasu? Gdzie w Polsce kultywuje się tzw. "ścięcie śmierci", tradycję "dziadów noworocznych" i tzw. wodzenie nedźwiedzia? Dlaczego dawniej miał wymiar polityczny? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Amudena Rutkowska (Narodowy Instytut Dziedzictwa), Paweł Kucharczuk (dyrektor Festiwalu Kultury Brazylijskiej)

Data emisji: 1.03.2019 

Godzina emisji: 15.07

ac

Czytaj także

Akrobatyka powietrzna. "To nie jest sport dla księżniczek"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:03
- Taniec na elementach podwieszanych, takich jak rurka, szarfa, trapez kołowy, to po prostu elementy akrobatyki powietrznej. To sport wymagający i kontuzjogenny. I daje satysfakcję - opowiadał trener Paweł Kułaga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka powitała Nowy Rok w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 18:00
Bokka, Kamp! i Flirtini - najgorętsze nazwiska muzyki elektronicznej i alternatywnego popu wystąpiły na sylwestrowej scenie w Krakowie. Czwórka trasmitowała to wydarzenie i powitała ze słuchaczami 2019 rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Pilip: dzieci chcą dostępu do ucha dorosłego

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 15:00
- Chciałem dowiedzieć się, jak żyją dzieci, które konfrontują się ze sprawami dorosłych. A to, czego dowiedziałem się, opisałem w książce "Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa" - opowiada Łukasz Pilip.
rozwiń zwiń