Fake newsy - dezinformacja na globalną skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 19:31
Strony internetowe, portale społecznościowe, mass media są znakomitą przestrzenią do rozsiewania nieprawdziwych informacji. Choć same w sobie są kłamstwem, to już ich konsekwencje są jak najbardziej prawdziwe. 
Audio
  • Kto manipuluje informacją w sieci? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitry A/Shutterstock.com

Działa tu zjawisko homofilii. Jeśli informacje pochodzą od osób, znanych, lub tych, z którymi się utożsamiamy, uznajemy je za pewnik Jakub Krawiec

O fake newsach mówi się od 2016 roku. Od tamtej pory mają się coraz lepiej i realnie wpływają na nasze życie - manipulują, radykalizują poglądy, zaostrzają konflikty, pogłębiają uprzedzenia. 

- Z jednej strony w internecie możemy znaleźć wiele wartościowych treści, które są zweryfikowane i możemy odnieść się do nich przy tworzeniu własnych opinii i sądów. Niestety przez to, że internet jest łatwym narzędziem służącym do generowania treści możemy natknąć się i na takie informacje, które nie są sprawdzone - mówił Jakub Krawiec, psycholog.

Bezrefleksyjne podawanie treści dalej zostało zmierzone przez naukowców. Największą grupę stanowią urodzeni po 1965 roku Jakub Krawiec

- Odwiedzając wyglądające profesjonalnie strony internetowe ulegamy złudzeniu, że publikowane tam treści pochodzą z wiarygodnego źródła. Nie przychodzi nam do głowy, żeby tę informację zweryfikować i często w takiej formie przekazywana jest ona dalej - komentował. 

Jak rozpoznać fałsz i półprawdę? Czy w erze społeczeństwa informacyjnego i natłoku wiadomości każda informacja wymaga dokładnej weryfikacji? Kto i w jakim celu używa dezinformacji w internecie? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jakub Krawiec (psycholog), Anna Mierzyńska (analityk mediów społecznościowych), Marcin Maj (Niebezpiecznik.pl)

Data emisji: 29.05.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Mistyfikacje w internecie. Jak dajemy się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 18:01
Każdego dnia otrzymujemy średnio tyle informacji, ile nasi dziadkowie - rocznie. Jak w tej lawinie danych - głównie pojawiających się w internecie - odróżnić prawdę od kłamstwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualny świat. Jak bardzo pochłania młodych?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 19:00
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że duża część nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem przez całą dobę - 70 procent śpi z telefonem pod poduszką lub tuż obok niego. W szkole podstawowej smartfony ma ponad 62 procent uczniów, w szkole średniej - już 81 procent. Czy to nieodwracalny trend?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fake newsy i robo-dziennikarze. Rynek mediów czeka kolejna rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 18:36
Popularność internetu w Polsce w ciągu 10 lat wzrosła kilkukrotnie. Rośnie liczba subskrypcji serwisów z zasobami video, muzyką i cyfrową prasą, jednocześnie spadają ceny nośników elektronicznych. Jaka będzie przyszłość mediów i czy dziennikarzy zastąpią robo-dziennikarze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy skutecznie walczyć z hejtem?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 17:17
Co trzeci nastolatek spotyka się w sieci z nienawistnymi lub poniżającymi treściami kierowanymi do innych internautów. Co drugi - pada ich ofiarą - wynika z badań EU Kids Online 2018. Zdecydowana większość hejtujących uważa, że zamieszczając w sieci krytyczne oceny - wyraża tylko swoją opinię.
rozwiń zwiń