Miasto dla młodych. "Myślenie strategiczne o tej grupie nie jest powszechne"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 19:53
Dlaczego jedne miasta przyciągają młodych ludzi, a z innych uciekają? Co jest dla nich ważne w przestrzeni miejskiej?
Audio
  • W jakich miastach chcą żyć młodzi ludzie? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W rankingu miast najatrakcyjniejszych dla młodych ludzi zwyciężyła Warszawa, na drugim miejscu uplasował się Rzeszów, na trzecim - Katowice. Ranking Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana obejmował takie zagadnienia jak edukacja, rynek pracy, oferty kulturalne i otwartość na nowych mieszkańców czy infrastrukturę. 

- Czynnikiem, który zaważył na zwycięstwie Warszawy był aspekt ekonomiczny - mówiła Iga Kamocka z Fundacji Schumana. A kryteriów, jakie musiało spełnić miasto, było bardzo dużo. - Przyjęliśmy ponad 40 mierników podzielonych na siedem kategorii. Chcieliśmy, aby raport uwzględniał potrzeby możliwie największej grupy młodych ludzi - wyjaśniała autorka badań. 

Z raportu wynika, że polskie miasta nie są dostosowane do potrzeb młodych. Zaledwie dwa uzyskały ponad połowę możliwych punktów, aż 28 miast nie przekroczyło progu 30 punktów na 100 możliwych. - Przed nami dużo do zrobienia. Powinniśmy zastanowić się nad realną strategią działania, stworzeniu przyjaznej polityki młodzieżowej - komentowały ekspertki. 

W jakich miastach chcą dziś żyć młodzi ludzie? O wynikach raportu rozmawialiśmy z jego autorką Igą Kamocką z Fundacji Schumana oraz Moniką Helak z Polityki Insight. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Iga Kamocka (Polska Fundacja im. Roberta Schumana), Monika Helak (Polityka Insight)

Data emisji: 12.11.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Nieprzyjazne polskie miasta, a w Danii ludzkie korki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 18:01
- Miasta w naszym kraju są trochę nieprzyjazne, bo projektowaliśmy je z innymi założeniami - mówi Radek Gajda, architekt, urbanista. - Zwłaszcza te rozbudowywane, czy jak Warszawa odbudowywane, w latach 60. czy 70. XX wieku - wyjaśnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto przyszłości. Nie będzie w nim samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 19:10
Wiceminister środowiska Paweł Sałek uważa, że strefy ograniczonego wjazdu są konieczne, by chronić płuca Polaków przed rakotwórczymi pyłami. W godzinach szczytu stężenia tych substancji kilkukrotnie przewyższają dopuszczalne normy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Youth and Tolerant". Program, który uczy tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 20:55
Projekt "Youth and Tolerant" jest inicjatywą międzynarodową organizowaną przez Stowarzyszenie Youth Human Impact. Jej celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej tolerancji i jej właściwej interpretacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak walczyć z wtórnym analfabetyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 08:38
Według badań PISA i OECD 40 procent Polaków nie rozumie tego, co czyta. Kolejnych 30 procent rozumie czytane treści tylko w niewielkim stopniu. Problemem staje się analfabetyzm wtórny. 
rozwiń zwiń