Powrót do pracy. Czy pies lub kot w biurze pomoże?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 17:45
Jak się okazuje połowa młodych pracowników pozytywnie ocenia obecność czworonoga w miejscu pracy. Jak wynika z badań portalu Pracuj.pl, co czwarty z ankietowanych dopuszcza taką możliwość. Sprawdzamy czy po pandemii pracodawcy zezwolą na psy pod biurkiem i koty na kolanach pracowników.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ bbernard.

pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Razem raźniej. Czworonóg w domu - nieoczekiwany efekt pandemii

W czasie pandemii wiele osób postanowiło powiększyć swoje rodziny o czworonogi. Z warszawskiego schroniska na Paluchu do nowych domów trafiło więcej psów niż w roku 2019, czy po miesiącach spędzonych na home office warto wziąć nowego przyjaciela do pracy?


Posłuchaj
03:57 Czwórka/Czat Czwórki - pieski w biurze 08.06.2021.mp3 Czworonogi w biurze? Rozmawiamy o powrocie do pracy po pandemii (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Paulina Moryc i jej pies Leo szykują się właśnie do powrotu do biura. Przed pandemią i w trakcie jej trwania piesek bywał ze swoją panią w pracy. Paulina pracuje w agencji reklamowej. - To najmniejszy z retrieverów, Leo jest bardziej kompaktowy niż większe rasy np. labrador. Waży 17 kg i jak ulał pasuje pod biurko. Tam ma zresztą stałe miejsce w biurze - opowiada. - Ma też specjalną klatkę, swoje bezpieczne miejsce w którym śpi, wypoczywa i spędza większość czasu w biurze. Nie różni się to od jego aktywności, w domu, gdy siedzimy na home office. On z reguły leży na swoim legowisku i śpi cały dzień.

Jak przekonuje behawiorystka Paula Kiełbik zwierzak w pracy to szeroko pojęte wsparcie emocjonalne. - Gdy jesteśmy silnie związani ze swoim pupilem to sam jego widok podnosi poziom szczęścia - tłumaczy. - Sam fakt obecności psa poprawia nam humor. Możliwość kontaktu fizycznego, dotyk, bliskość - to odstresowuje i poprawia samopoczucie.

Czytaj także:


pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Jednak nie każdy czworonóg nadaje się do biura. - Opiekun najlepiej widzi kiedy pies jest niespokojny i się stresuje, kiedy jest pobudzony i zachowuje się nienormalnie - wyjaśnia specjalistka. - Jeżeli którąkolwiek z tych reakcji zauważymy u swojego psa w trakcie wizyt z nim w biurze, to powinno nam dać do myślenia, że może ten pies nie jest tym przypadkiem, który sprawdzi się jako towarzysz w pracy.

Leo poznał biuro swojej opiekunki we wczesnym dzieciństwie i od szczeniaka towarzyszył jej w pracy. - Mam to szczęście, że mam swojego pieska od szczeniaka i od drugiego miesiąca życia mogłam go zabierać do biura, więc dla niego od samego początku było to miejsce, które znał, które lubił - opowiada Paulina Moryc. - Ludzie wokół też go znali, więc nie miałam problemu z przyzwyczajaniem go do nowego miejsca.

Przygotowując się do wyjścia ze swoim pupilem do pracy potrzeba nieco więcej czasu i bagaży. - Oprócz torby z komputerem i notatnikiem mam drugą wielką torbę z rzeczami dla psa - mówi właścicielka Leo. - Dochodzie też sama organizacja czasu, bo trzeba wstać wcześniej, żeby pójść na dłuższy spacer z psem, żeby potem miał komfort wypoczywania.

Oczywiście na towarzysza zajęć zawodowych muszą wcześniej wyrazić zgodę pracodawcy i współpracownicy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 08.06.2021

Godzina emisji: 15.45

aw

Czytaj także

Do kolumbijskiej dżungli po... ziarna kakaowca

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 19:05
Wielu z nas lubuje się w kolumbijskiej kawie arabika. W Kolumbii podobno rosną najlepsze jej ziarna, ale okazuje się, że tym, co najchętniej piją mieszkańcy tego kraju, nie jest wcale kawa, ale kakao. Kolumbijskie odmiany kakaowca są doceniane przez smakoszy czekolady, dlatego Tomasz Sienkiewicz i Krzysztof Stypułkowski postanowili wybrać się do Kolumbii i sprowadzić najlepsze gatunki kakao do Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:30
Polskie nastolatki zawodową przyszłość wiążą z internetem. Jedni chcą być programistami, inni  grafikami, ale największą popularnością cieszą się: youtuber, instagramer oraz tiktoker. 
rozwiń zwiń