Czterodniowy tydzień pracy - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 18:00
Jak wynika z badania zleconego przez Personnel Service, Polacy chcą czterodniowego tygodnia pracy. Blisko 70 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie. Ale czy to jest realne?
Blisko 70 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie
Blisko 70 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowieFoto: Shutterstock
  • Polacy pracują długo, ale nie zawsze efektywnie.
  • 4-dniowy tydzień pracy podniesie efektywność pracowników, jednak stanowi też wyzwanie.
  • Różne branże mają różne potrzeby.
  • W handlu elastyczny czas pracy się nie sprawdzi.
  • 4-dniowy tydzień pracy wymaga zwiększenia zatrudnienia, a pracowników brakuje.
  • Komu pomoże krótszy tydzień pracy?

Według danych opublikowanych przez OECD Polacy w 2020 roku przepracowali średnio 1766 godzin, natomiast Niemcy w tym czasie pracowali o 434 godziny mniej. Wprowadzenie rewolucji w postaci skrócenia tygodnia pracy wymagałoby czasu. Jednak - jak wskazują specjaliści z Personnel Service - doświadczenia związane z pracą zdalną pokazują, że Polacy są w stanie szybko i sprawnie dostosować się do zmian na rynku pracy. 

Z badań jasno wynika, że pracujemy długo, jednak nasza efektywność nie jest najwyższa. Kacper Osiecki, psycholog społeczny, podkreśla, że czterodniowy tydzień pracy może podziałać na nas motywująco, ale zależy on od wielu czynników. 

Motywacja a stare nawyki

- Wielokrotnie analizowałem ten pomysł, też przymierzałem się do tego, żeby wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, uatrakcyjnić pracę pracowników - zdradza gość Piotra Firana. - Natomiast problem rozbija się o wiele czynników. Jeden aspekt to motywacja pracowników, drugi to dostosowanie się do otoczenia. Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do pracy pięć dni w tygodniu, po osiem godzin dziennie. Do tego przyzwyczajeni są też nasi klienci, oczekują, że w takim właśnie czasie będziemy dla nich dostępni - dodaje. 

Kacper Osiecki jest przekonany, że czterodniowy dzień pracy wpłynąłby pozytywnie na pracowników. - To by było motywujące, pozostaje pytanie czy po dłuższym okresie nie wróciłyby stare nawyki - zastanawia się. 

Różne branże, różne potrzeby

Pandemia pokazała, że można pracować z różnych miejsc na świecie, w różnych godzinach. W agencji marketingowej liczy się wykonanie zadania i bycie w gotowości do jego podjęcia. I tu elastyczny czas pracy z pewnością by się sprawdził. - Są jednak branże, w których pracownik nie może przychodzić do pracy, "jak mu wygodnie", np. handel - mówi gość Czwórki. - Pewne stanowiska pozwalają na elastyczny czas pracy, a inne nie - dodaje. 

Krótszy tydzień pracy może być rozumiany na różne sposoby: możemy pracować cztery dni po osiem godzin, ale też pięć dni po sześć godzin. Kacper Osiecki zaznacza, że w obu tych przypadkach pracodawcy mogą potrzebować więcej pracowników, a z tym jest problem. 

Niezaprzeczalnie krótszy tydzień pracy niesie ze sobą wiele pozytywów. Może być jednym ze sposobów walki z wypaleniem zawodowym, obniżoną motywacją. Psycholog podkreśla też, że bardzo istotna jest relacja pracownik - pracodawca. Jeśli ta jest poprawna, to i pięciodniowy tydzień pracy może być przyjemny i efektywny. 


Posłuchaj
08:17 czwórka czat czwórki 16.12.2021.mp3 Czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest realnym pomysłem i czy podniosłoby efektywność pracowników? (Czwórka/Czat Czwórki)

 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Kacper Osiecki (psycholog społeczny, partner zarządzający Agencji Marketingowej)

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 15.18

pj

Czytaj także

Przedświąteczny poradnik. Jak zorganizować święta bez chemii?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 18:56
- Jeśli na przykład chcemy kupić patelnię, wybierzmy żeliwną bądź ceramiczną zamiast teflonowej. Poszukując zabawek dla dzieci unikajmy tych intensywnie pachnących - tłumaczyła Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Chodzi o to, by spędzić święta wolne od niebezpiecznych substancji chemicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nocne marki" mniej szczęśliwe od "rannych ptaszków"?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 11:10
Z badań naukowców Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że "nocne marki" są mniej szczęśliwe, w większym stopniu narażone na epizody złego nastroju czy stany depresyjne, niż "ranne ptaszki". 
rozwiń zwiń