"Niewidzialna ulica" - jak wygląda świat w ciemności?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 16:50
Jak wyglądałoby nasze życie bez wykorzystania zmysłu wzroku? O tym można się przekonać w Poznaniu na specjalnej ulicy. "Niewidzialna ulica" to miejsce w którym można doświadczyć spaceru w ciemności.
Na Niewidzialnej ulicy w Poznaniu można doświadczyć spaceru w ciemności.
Na "Niewidzialnej ulicy" w Poznaniu można doświadczyć spaceru w ciemności.Foto: shutterstock/ Ollyy

W stolicy Wielkopolski przy ulicy Matejki 53 można przekonać się jak wygląda życie osób niewidomych i słabowidzących. Do przejścia ulicą w całkowitej ciemności namawiają inicjatorzy tego niezwykłego projektu, czyli Centrum Kreatywnej Inspiracji. W spacerze towarzyszy nam osoba słabowidząca, a my możemy przez chwilę wejść do jej świata. Na Matejki można przekonać się jak wygląda spacer w ciemności, jak odbiera się miasto i rzeczywistość bez jej oglądania.

"Niewidzialna Ulica" to nowe miejsce na mapie Poznania, które zyskuje popularność wśród tych, którzy pragną poradzić sobie bez użycia wzroku, tych którzy chcą lepiej poznać świat osób z dysfunkcjami wzroku.  

- Po tej wystawie oprowadzają osoby z niepełnosprawnościami wzroku - niewidomi i słabowidzący - mówi pomysłodawczyni ekspozycji Jolanta Zielińska-Kaźmierczak. - Przychodzi do nas głównie młodzież, studenci, ale też dzieci ze szkół podstawowych. 

Całą wystawę spowija ciemność, ale za to gama emocji odwiedzających ją jest ogromna. - Reakcje są różne: od wzruszenia przez płacz - mówi rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Pewna niewidoma dziewczyna przyprowadziła tu swoje koleżanki. Jedna z nich po wyjściu z wystawy płakała. Jednak nasza wystaw nie jest po to, żeby przestraszyć. My tu nie płaczemy nad osobami niewidomymi, nie wzbudzamy litości w odwiedzających. Osoby z dysfunkcjami wzroku są pogodzone z tą niepełnosprawnością, nie wymagają, nie chcą by się nad nimi litować, ale chcą pokazać ten świat - podkreśla. 


Posłuchaj
04:38 czwórka czat czwórki 12.01.2022.mp3 Jak się zwiedza "Niewidzialną ulicę"? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Osoby widzące wchodząc na ekspozycję garbią się, wyciągają ręce do przodu, pytają o czyhające w ciemnościach schody czy inne pułapki. Tymczasem jednym z zadań do wykonania jest wejście do poznańskiego tramwaju, który jeszcze niedawno jeździł po ulicach. 

Szymon Majchrzak pod opieką niewidomej przewodniczki zwiedził wystawę. Musiał przejść przez ulicę, której nie widać, wsiąść do tramwaju czy otworzyć zwykłe drzwi. - U nas wystawę zwiedza się dotykając i słuchając - mówi rozmówczyni Czwórki. - Trzeba dotykać eksponatów, słuchać przewodnika. Wykorzystujemy tu inne zmysły, inne niż wzrok. Zwracamy uwagę, że je także mamy i one też służą do poznawania świata. Oczy nam dużo dają, ale też dużo odbierają - zauważa. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 15.19


Czytaj także

Ewolucja ZOO. Z miejsca rozrywki do ośrodków ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:30
Ogrody zoologiczne do niedawna były traktowane jak "wystawa" egzotycznych zwierząt, ten obraz zaczyna powoli się zmieniać. Jaka funkcję pełnią we współczesnym świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat polskiej lekkiej atletyki na muralu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:18
W Warszawie na Mokotowie odsłonięto mural z okazji 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przedstawiono na nim sylwetki najwybitniejszych sportowców.
rozwiń zwiń