Student stara się o pracę. O czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 20:30
Już niedługo dla studentów zaczną się wakacje. Wielu z nich wykorzystuje je na pracę. Już teraz rozsyłają CV, uczestniczą w rekrutacjach, walczą o staże i zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Sprawdzamy, o czym warto pamiętać podczas rozmowy rekrutacyjnej.
O wyborze kandydata na stanowisko - oprócz doświadczenia i kompetencji - mogą także zadecydować tzw. umiejętności miękkie
O wyborze kandydata na stanowisko - oprócz doświadczenia i kompetencji - mogą także zadecydować tzw. umiejętności miękkieFoto: shutterstock/fizkes

Dla studentów wakacje to dobry moment, żeby zacząć pracę i zdobywać doświadczenie zawodowe. - Studenci stanowią grupę, która jest chętnie zatrudniania przez pracodawców. Na studentów patrzy się bardzo dobrze i od wielu lat ta tendencja jest niezmienna - mówi Fabian Pietras, rekruter z firmy Antal. - Obserwujemy studentów, którzy wcześnie wchodzą na rynek pracy i o których rozgrywa się mocna walka.


Dobrze wiedzieć, czego się szuka

Od jakiegoś czasu pracy poszukuje student Ładzisław Trypuz. Ma już za sobą kilkanaście spotkań rekrutacyjnych, jednak na razie bez rezultatu. - Nie wiedziałem, czego szukam, otworzyłem jeden z portali i odpowiadałem na ogłoszenia, które mi się spodobały - mówi Ładzisław. - Szukałem pracy między innymi w marketingu, PR, nieruchomościach, a także pracy biurowej. Brałem pod uwagę różne branże. W zasadzie szukałem jakiejkolwiek pracy.

Jak radzi rekruter, przed pójściem na spotkanie dobrze jednak wiedzieć, w jakim kierunku chcemy się rozwijać. - W przeciwnym razie dla pracodawcy jest to sygnał, że nie wiesz, co chcesz robić, taka osoba może się okazać nietrafioną inwestycją - tłumaczy Fabian Pietras. - Bo jest to inwestycja z dwóch stron. Pracownika, ale także pracodawcy, który kieruje spore siły na szkolenie i wdrożenie nowej osoby. Czasami jest to proces kilkumiesięczny.


Nie tylko kompetencje

W wyborze kandydata na dane stanowisko nie zawsze decydują tylko kompetencje i wymagane wykształcenie. Do każdego stanowiska i kandydata rekruterzy podchodzą indywidualnie. - Ważny jest też backround. Jako rekruter wchodzę na spotkanie z otwartą głową i sprawdzam, czy kandydat ma kompetencje, które są wymagane na danym stanowisku - tłumaczy specjalista. - Jeżeli nie ma wszystkich tzw. technicznych kompetencji we wszystkich aspektach, sprawdzam, czy ma rozwinięte kompetencje miękkie, takie jak chęć uczenia się, zdolności komunikacyjne i nastawienie do pracy. Kwestii, które są brane pod uwagę, jest sporo. Na wszystkie patrzy się całościowo.


Posłuchaj
11:52 Czwórka/Czat Czwórki - studenci 06.06.2022.mp3 W audycji rozmawiamy o pracy dla studentów (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Poznaj profil pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze stres, jak więc się do niej dobrze przygotować? Mogą w tym pomóc profesjonalne firmy, ale również sami możemy dużo zrobić. Przed rozmową warto odwiedzić stronę potencjalnego pracodawcy i zapoznać się z profilem firmy. - Należy także dobrze zapoznać się z wymaganiami, jakie firma stawia przed kandydatem na dane stanowisko - tłumaczy specjalista. - Jeżeli mamy jakieś doświadczenia w danym zakresie, warto się nimi pochwalić. Zaprezentować, które z nich korespondują z oferowanym stanowiskiem. Pokażmy wartości, jakie płyną z tego, że dany pracodawca nas zatrudni.

I jeszcze wizerunek, który jest również bardzo ważny. Istotne jest, jak się zaprezentujemy potencjalnemu pracodawcy. Dlatego w zależności od stanowiska i branży zadbajmy, żeby nasz strój był odpowiednio dopasowany i schludny.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jan Olejniczak

Goście: Fabian Pietras (rekruter, Antal), Ładzisław Trypus (student)

Data emisji: 6.06.2022

Godzina emisji: 15.20

aw

Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek pracy 2022 zdominują rekrutacje i podwyżki płac. Raport: plany mogą być zweryfikowane przez pandemię

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 11:42
W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac zaledwie 3 proc. firm - wynika z raportu firmy Hays Poland. Pracodawcy zamierzają również rekrutować specjalistów z IT, sprzedaży, finansów i księgowości oraz zajmujących się obsługa klienta i produkcją.
rozwiń zwiń