Oddawanie krwi. Jak w kilkanaście minut uratować czyjeś życie?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 17:11
Krwiodawcą może zostać dorosła osoba, której stan zdrowia na to pozwala. - Warto to zrobić, bo potrzebują jej ofiary poważnych wypadków i osoby przewlekle chore - wymieniała dr Agnieszka Dargiel z Centrum Krwiodawstwa.
Oddawanie krwi - przebiega szybko i bezboleśnie, a jest niezwykle potrzebnezdj. ilustracyjne
Oddawanie krwi - przebiega szybko i bezboleśnie, a jest niezwykle potrzebne/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W ciągu roku w Polsce ponad 1,5 mln razy ktoś potrzebuje naszej krwi. Tymczasem okres wakacyjnych wojaży to czas, w którym w centrach krwiodawstwa brakuje chętnych. Dawcami mogą zostać osoby, które mają od 18 do 65 lat i ważą więcej niż 50 kg.

Jak tłumaczyła dr Agnieszka Dargiel z Centrum Krwiodawstwa, zanim wyruszymy, by oddać krew, warto przede wszystkim ocenić własny stan zdrowia. - Należy przeanalizować swoją historię medyczną i przypomnieć sobie, czy w przeszłości zapadliśmy na jakieś choroby wieku dziecięcego, albo przewlekłe. Jeśli aktualnie chorujemy i przyjmujemy leki, warto po prostu zadzwonić do punktu krwiodawstwa z pytaniem, czy możemy być dawcami, czy też nie - podkreślała ekspert.

"Chcę oddać krew". Dokąd się udać?

Każdego dnia możemy znaleźć w Polsce przynajmniej 150 punktów poboru krwi. - Można ją oddać zarówno w siedzibach głównych, jak i oddziałach terenowych. W niektóre miejsca dojeżdżamy też specjalnym krwiobusami - podkreślała Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Nasza krew może pomóc uratować czyjeś życie, a czekają na nią przede wszystkim ofiary poważnych wypadków. - szczególnie dotyczy to ludzi, którzy mają obrażenia wewnętrzne i wymagają przetoczenia dużej objętości składników krwi - wyliczała dr Agnieszka Dargiel. - Ale są to także przewlekle chorzy, m.in. onkologiczni - mówiła.

Posłuchaj
04:04 _PR4_AAC 2022_07_14-15-41-09.mp3 Kto może oddać krew i jak zostać honorowym krwiodawcą? (Czat Czwórki) 

Co się stanie, kiedy zgłosisz się do punktu krwiodawstwa?

Jak podkreślał Michał Szostek z Centrum Krwiodawstwa, oddawanie krwi "nie jest straszne" i nie ma się czego bać, a cały proces trwa kilkanaście minut. - Mężczyźni mogą oddawać sześć razy w roku, z dwumiesięczną przerwą. Kobiety mogą to zrobić cztery razy w roku, taka sama przerwa również musi być zachowana - podkreślał ekspert.

Posłuchaj także:

Po oddaniu krwi przeprowadzane są specjalistyczne badania. - Wykonuje się całą morfologię, m.in. w kierunku chorób zakaźnych, które mogą być przeniesione, m.in. kiły, wirusa HIV czy wirusowego zapalenia wątroby typu B i C - wyliczała dr Agnieszka Dargiel. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jakub Szewczyk

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 15.40

kd

Czytaj także

Otyłość młodych, Czy jest sposób, by jej zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 20:20
Według aktualnych danych polskie dzieci, w porównaniu ze swoimi rówieśnikami z UE, tyją najszybciej. To duży problem. Sprawdzamy, czy jest sposób, żeby temu zaradzić i zadbać o zdrowie najmłodszych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikroplastik. "Jest w wodzie i powietrzu, zatruwa nas codziennie"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 21:36
- Drobinki mikroplastiku zalegają zakopane w piasku, schowane pomiędzy kamieniami. Są wchłaniane do gleby, albo spożywane przez ryby. W każdym przypadku ostatecznie lądują na naszych talerzach - mówiła dr Monika Koperska. 
rozwiń zwiń