Bezpieczeństwo nad wodą. Zadbaj o nie także w zimie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 18:40
Policja jak co roku ostrzega, żeby nie wchodzić na zamarznięte akweny. Pokrywa lodu mimo niskich temperatur nie zawsze jest jednolita, w każdej chwili może pęknąć, a my znajdziemy się w lodowatej wodzie. 
Pozornie zamarznięta tafla wody może być dla nas bardzo niebezpieczna. Nie należy na nią wchodzić
Pozornie zamarznięta tafla wody może być dla nas bardzo niebezpieczna. Nie należy na nią wchodzićFoto: Shutterstock/Standret

Najbardziej niebezpieczne są rzeki

Zima, taka ze śniegiem, dostarcza wiele okazji do wyjątkowych zabaw - narciarze ruszają na stoki, fani deski wyciągają snowboardy, dzieci lepią bałwany i organizują walki na śnieżki. Łyżwiarze też szukają okazji, by skorzystać ze spadku temperatury. Chętnie korzystają ze sztucznych lodowisk organizowanych przez miasta i gminy. Zdarza się jednak, że wybierają się nad jeziora i stawy i zapominają, że pod żadnym pozorem nie powinni wchodzić na zamarzniętą taflę wody. Policja jak co roku ostrzega - spacer po pozornie zamarzniętej tafli może skończyć się dla nas tragicznie. Pokrywa lodu mimo niskich temperatur nie zawsze jest jednolita, mogą występować przeręble zamarznięte tylko na powierzchni. - To nie jest miejsce do bezpiecznej zabawy - podkreśla Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego. - Jeśli chodzi o rzeki, stwarzają one szczególne zagrożenie, ze względy na swój prąd. To, że mamy pokrywę lodu, nie znaczy, że rzeka „nie pracuje”. Ona cały czas płynie. Jeśli chodzi o jeziora i stawy również jest to niebezpieczne, bo z brzegu nie jesteśmy w stanie ocenić, jak gruby jest lód. Nam może się wydawać, że pokrywa jest stabilna, ale tak naprawdę, jest ona różnej grubości, w różnych miejscach.

Zwierzęta w "lodowej pułapce"

Służby co roku przestrzegają również przed ratowaniem na własną rękę zwierząt, które mogły się znaleźć w "lodowej pułapce”. Tylko ratownicy Państwowej Straży Pożarnej mają kwalifikacje w dziedzinie ratownictwa lodowego i wodnego. - Kiedy w trakcie spaceru zwierzę wbiegnie na zamarznięty staw, nie powinniśmy panikować i na pewno nie powinniśmy za nim biec. Najlepiej by było, gdyby wrócił do nas tą samą drogą, którą uciekł. Dlatego pozostańmy w tym samym miejscu - radzi rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Wchodząc na lód nie pomożemy naszemu czworonogowi. A możemy zaszkodzić i jemu, i sobie.

Sprawdź także:

Bezpiecznie nad Wisłą | Policja Warszawa

Finał akcji "Bezpiecznie nad wodą"

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy współpracy z Warszawskim Komisariatem Policji Rzecznej oraz Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przygotowało program edukacyjny "Bezpiecznie nad Wisłą", skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu miast i gmin województwa mazowieckiego położonych wzdłuż rzeki Wisły. Uczestniczyło w nim 1,5 tysięcy chętnych. - W trakcie warsztatów wykwalifikowani ratownicy w przystępny sposób tłumaczyli, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych podczas wypoczynku nad wodą i co ewentualnie robić, jeśli dojdzie do sytuacji zagrożenia życia - opowiada dyrektor muzeum Sławomir Majcher. - To jest wiedza, którą powinniśmy sobie cały czas odświeżać. Bez względu na nasz wiek i na porę roku. Bo woda może być niebezpieczna nie tylko w trakcie upalnego lata, ale też zimą.

Posłuchaj
16:11 CZWÓRKA Czat Czworki - akwen 13.12.2022.mp3 Zdradliwy lód - uważaj gdzie się ślizgasz i spacerujesz (Czat Czwórki/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: Aleksandra Wasiak (Komisariat Rzeczny), Sławomir Majcher (dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie)

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 15.17

kul


Czytaj także

Bezpiecznie w górach? "Warto mieć sprzęt i umieć go używać"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:28
Zaczęły się ferie zimowe i - mimo obostrzeń związanych z pandemią - coraz częściej słyszymy o wypadkach na górskich szlakach. - Turyści wybierają się w góry bez odpowiedniej wiedzy, ale i bez sprzętu - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Będkowski, ratownik GOPR. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie w górach. Przewodnik czy instruktor - kogo wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 14:50
Są piękne, majestatyczne i groźne. Jak cieszyć się nimi zimą? - Bez przygotowania i słuchania poleceń prawdziwych ekspertów nie ryzykuj wyjścia w góry - apelują przewodnicy, ratownicy i instruktorzy.
rozwiń zwiń