Operacja Czysta Rzeka - na ratunek przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 20:50
14 marca to Międzynarodowy Dzień Działania na rzecz Rzek, dlatego już od początku marca trwa Operacja Czysta Rzeka. W akcję zaangażowało się ponad dwa tysiące osób w całej Polsce. - Dotychczas zebraliśmy 50 ton śmieci - mówi w Czwórce Iza Sałamacha, współorganizatorka akcji. 
Operacji Czysta Rzeka to ogólnopolska akcja do której cały czas można dołączyć
Operacji Czysta Rzeka to ogólnopolska akcja do której cały czas można dołączyćFoto: shutterstock/novak.elcic

To już piąta edycja Operacji Czysta Rzeka. Oddolna inicjatywa z Podlasia rozlała się na całą Polskę. Jej celem jest sprzątanie dorzeczy polskich rzek, ich linii brzegowej i okolicy. Operacja Czysta Rzeka organizowana jest w oparciu o powoływane sztaby lokalne, które tworzą akcje, do których zgłaszają się ci, którym czystość polskich wód leży na sercu.

Wielkie sprzątanie

- Zwykle sprzątamy z poziomu lądu, dookoła rzek, i w okolicznych lasach. Natomiast edycja letnia głównie odbywa się na kajakach, wówczas sprzątamy śmieci, które unoszą się na wodzie - mówi gość audycji. - Wyławiamy różne rzeczy. Najczęściej różnego rodzaju butelki, papierki, odpady, które da się wyłowić, wychylając się z kajaka. To ma być bezpieczne, więc latem zachęcamy do udziału w tych akcjach tylko te osoby, które potrafią pływać.

Do worków uczestników akcji trafiają śmieci konsumpcyjne. W wodzie i wokół znajdują się rzeczy, które są przenoszone przez nurt rzeki. Nierzadko są to pozostałości po letnich piknikach.

- W zależności od poziomu wody jej nurt to zabiera i niesie ze sobą do morza. Zawsze mówię o tym dzieciom edukacyjnie, że ta wielka plama śmieci na Ocenia Spokojnym nie bierze się znikąd, bo po prostu spływa rzekami - mówi gość Czwórki. - Te śmieci spływają do mórz oraz do oceanu i w ten sposób mamy do czynienia ze śmieciami w postaci wysp.

Nie tylko woda

Wolontariusze zanurzają się też nieco dalej niż na nabrzeże, sprzątają także lasy, w których można natknąć się na dzikie wysypiska śmieci. - Tam można znaleźć duże gabaryty, nawet lodówkę. Duże rzeczy można znaleźć także w rzekach, wyławiamy opony, obudowy po telewizorach i komputerach, zderzaki samochodowe - opowiada aktywistka. - Wyciągnęliśmy na przykład motocykl, który nadawał się do jazdy i posłużył jeszcze okolicznym mieszkańcom. Znajdujemy więc także śmieci, które wracają do obiegu.


Czytaj także: 

Z roku na rok przybywa samych akcji i rośnie liczba ich uczestników. Posprzątane wcześniej tereny z reguły nie są ponownie tak zaśmiecane, a okoliczni mieszkańcy bardziej dbają o ich czystość.

 - Mamy wielką satysfakcję w momencie, gdy usuniemy śmieci, które zalegały w danym miejscu przez lata. Myślę, że ponieważ jest nas więcej, rośnie także świadomość ludzi. Coraz więcej jest tych, którzy nie godzą się na śmieci wokół - tłumaczy Iza Sałamacha. - Działamy i coraz bardziej nas widać. To też wprowadza w tych ludziach zażenowanie, jakiś wstyd i poruszenie. Nasze działania skłaniają do refleksji, że przyroda i natura to nie jest miejsce na śmieci. Po to mamy śmietniki i po to segregujemy śmieci. Do akcji cały czas można dołączyć.


Posłuchaj
12:51 Czworka/Czat Czwórki - rzeki sprzątanie 14.03.2023.mp3 Iza Sałamacha o Operacji Czysta Rzeka (Czat Czwórki/Czwórka

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Iza Sałamacha (Operacji Czysta Rzeka)

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

aw/pj

 

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń