Samotnie przez świat. Czego uczą nas podróże?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 17:50
Podróże to sposób nie tylko na poznawanie świata, ale także siebie samego. - To szkoła życia, uczysz się sobie radzić, gdy jesteś zdany na siebie i musisz sam sobie zaufać. Konsekwencje twoich decyzji są natychmiastowe i najczęściej są bardzo intensywne. Najczęściej też nie da się ich cofnąć - mówił Patryk Strzałkowski, podróżnik.
Audio
  • O urokach i ciemnych stronach samotnego podróżowania mówi Patryk Strzałkowski (Czat Czwórki)
Dlaczego warto podróżować samemu? O tym w Czacie Czwórki
Dlaczego warto podróżować samemu? O tym w "Czacie Czwórki"Foto: Shutterstock.com/soft_light

flaga polski stadion dziecko radość 1200.jpg
Boom na Polskę. Za co świat pokochał nasz kraj?

Jego pomysł na podróż dookoła świata powstał… w trasie. - Liczyliśmy, że uda nam się oszukać system i kupić bilet lotniczy w ostatniej chwili. Nie udało się, więc kupiliśmy taki, na jaki mieliśmy pieniądze… czyli do Stambułu. Stamtąd przez Bułgarię i Rumunię podróżowaliśmy autostopem. I wtedy - nad Morzem Czarnym - pomyśleliśmy: czemu nie pojechać dalej? - wspominał Patryk Strzałkowski. Jak mówił, najpiękniejsze w podróżowaniu jest to, że nic nas nie ogranicza, "można nie mieć deadline’u".

Patryk Strzałkowski Pierwszy okres podróży jest najszczęśliwszy, zachłystujesz się światem. Potem, po wielu tygodniach, gdy musisz zacząć pracować, bo brakuje ci pieniędzy, świat dalej jest piękny, ale ty patrzysz na niego już inaczej

Przyznał jednak, że podróżowanie ma też swoje ciemne strony. - Gdy wsiądziesz w niewłaściwym mieście do niewłaściwej takstówki, to może być twoja ostatnia nieprzemyślana decyzja - mówił gość Czwórki. A co przydarzyło się jemu podczas podróży po świecie? Jak radził sobie, jeżdżąc autostopem po Ameryce Płd. bez zapasu wody i w jaki sposób, by zarobić na życie, znalazł pracę na australijskiej farmie? W którym rejonie świata podobało mu się najbardziej i dokąd chętnie by dziś wrócił? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A o tym, jak to jest przemierzyć samotnie na rowerze m.in. część Meksyku i Gwatemalę, Justyna Tylczyńska rozmawiała z podróżnikiem Zdzichem Rabendą.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Patryk Strzałkowski (podróżnik)

Data emisji: 19.04.2016

Godzina emisji: 16.10

kd/jsz

Czytaj także

Smaki świata. Wybierz się w kulinarną podróż

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 18:17
Francuzi nie wyobrażają sobie życia bez bagietek, Niemcy bez tradycyjnego sznycla, zaś włoska pizza i spaghetti podbijają serca i żołądki ludzi na całym świecie. Czego spodziewać się możemy w innych zakątkach świata?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laura Dekker. Nastolatka, która opłynęła świat

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 17:40
Urodziła się podczas 7-letniej podróży morskiej swoich rodziców. Pierwsze 4 lata życia spędziła na otwartym morzu, a jako 6-latka dostała pierwszą łódkę. W wieku 14 lat przepłynęła Kanał La Manche, a później wybrała się w samotny rejs dookoła świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Energia Tel Awiwu kontra mistycyzm Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:11
- Izrael to pyszne jedzenie, ciepły klimat, cudowni ludzie i piękne plaże - mówią Karolina Chudek, Krzysztof Kujawa, podróżnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie jak nieustanny rejs. 10 miesięcy na morzu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 17:32
Kapitan Adam Jakubczak razem z żoną Edytą i 11-letnią córką Kaliną większość roku spędza na pokładzie żaglowca. Widokiem codziennie przez nich oglądanym jest rozhuśtane morze, odgłosami towarzyszącymi na stałe ich życiu są szum fal i pisk mew. Jak bardzo walczyli o ten styl życia?
rozwiń zwiń