Czy kolej jest gotowa na sezon zimowy i święta?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 15:00
- Wszystkie nasze siły są zaangażowane, aby zmieniony rozkład jazdy został wprowadzony na czas i aby pociągi wyjeżdżały i docierały zgodnie z planem - mówił Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP.
Audio
  • Karol Jakubowski i Jakub Majewski o przygotowaniach PKP do zimy (Czat Czwórki)
Czy polska kolej jest gotowa na sezon zimowy i świąteczny?
Czy polska kolej jest gotowa na sezon zimowy i świąteczny? Foto: shutterstock/JCholod

Jakub Majewski z fundacji ProKolej tłumaczył, że okres, kiedy wprowadzany jest nowy schemat jazdy zawsze jest czasem próby. - Sięgając do nie tak dalekiej historii początków Kolei Śląskich przypominamy sobie paraliż komunikacyjny związany z wprowadzeniem nowego harmonogramu. Mimo szumnych zapowiedzi, że będzie lepiej okazało się, że było gorzej, a błędy, które popełniono naprawiano bardzo długo. To na szczęście już przeszłość, jednak zawsze nowy rozkład to pewne ryzyko.

Karol Jakubowski Zmiany staramy się planować w taki sposób, aby były one widoczne i pozytywnie odczuwalne dla pasażerów. Jesteśmy gotowi na zimę - przygotowujemy się do niej przez cały rok

Jego rozmówca Karol Jakubowski zapewniał, że prace nad rozkładem jazdy trwają kilka miesięcy. Wszystko po to, aby umożliwić sprawną komunikację. - Od miesięcy razem z przewoźnikami szczegółowo analizujemy poszczególne trasy połączeń kolejowych. Wypadkową tych analiz jest wprowadzenie rozkładu rocznego, który optymalizuje komunikację połączeń dalekobieżnych i regionalnych - wyjaśniał.

Na których odcinkach podróżni mogą spodziewać się szybszych i wygodniejszych połączeń? Czy w przyszłości uda się uniknąć błędów, które popełniali w przeszłości zarządcy kolei? Czy polscy przewoźnicy są przygotowani na zimę? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karol Jakubowski (zespół prasowy PKP), Jakub Majewski (fundacja ProKolej)

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 7.12.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/kd

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Polska tonie w korkach?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 18:00
Dzień bez samochodu w Warszawie przyniósł odwrotny efekt do zamierzonego - korki w mieście były jeszcze większe, niż zazwyczaj. Jak poradzić sobie z zatłoczonymi ulicami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podwójni emigranci. Dlaczego wciąż uciekamy z kraju?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:00
Do Polski, po latach pracy za granicą, powrócili z tęsknoty za bliskimi, z radością z powodu odnalezienia się "wśród swoich", powrotu do korzeni. Czemu więc znów opuszczają ojczyznę?
rozwiń zwiń