Wegetarianizm, weganizm - jak zmiany klimatu wpływają na to, co jemy?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 21:25
Tofucznica, sernik z ziemniaka czy brownie z fasoli. To tylko przykłady wegańskich nowości, jakie możemy znaleźć na sklepowych półkach. Coraz więcej wprowadzają ich też sieci fast foodowe, oferując wegetariańskie burgery i twistery bez mięsa.
Audio
  • Zmiany klimatyczne oznaczają zmiany nawyków żywieniowych? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Foxys Forest Manufacture

- Ludzie zaczęli patrzeć na to, co mają na talerzu nie tylko pod kątem ekologicznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Zaczęły się choroby cywilizacyjne, więc duży nacisk postawiono na dietę - mówiła Ewa Ługowska. A jak przekonywał Marcin Tischner, ważnym punktem w kreowaniu postaw dietetycznych jest edukacja. - W ostatnim czasie narracją, która często się pojawia jest wpływ masowej hodowli zwierząt na środowisko. Wiąże się ona z ogromną emisją gazów cieplarnianych, zużyciem wody i prądu, więc ludzie, chcąc dbać o Ziemię, nie tylko rezygnują z plastiku, ale ograniczają spożycie mięsa - mówił gość Czwórki.

Jak tłumaczyli eksperci, wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, rośnie też jakoś sprzedawanych produktów. - Coraz częściej są bezglutenowe, pozbawione spulchniaczy - tłumaczyła ekspertka. Jak podkreślała, mimo to część osób nie może i nie powinna przechodzić na wegetarianizm ani weganizm - m.in. ze względów zdrowotnych. - Z drugiej strony każda dieta, jeśli jest dobrze zbilansowana, może być zdrowa. Dlatego zanim zmienimy nawyki żywieniowe warto skonsultować się z dietetykiem - mówił zaś Marcin Tischner.

Jak podkreślał gospodarz audycji, już milion Polaków nie je mięsa, kolejne dwa miliony ograniczają jego spożycie. Jak to przekłada się na polską gospodarkę i na nasze zdrowie? O tym, ale i o tym, czy weganie rzeczywiście potrzebują sojowych zamienników żywności, m.in. serów czy klopsików "o smaku mięsa"? Czy to zdrowe posiłki i kto jest główną grupą odbiorców takich "imitujących" produktów - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Ługowska (autorka bloga Misamocy.pl), Marcin Tischner (ProVeg Polska)

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 15.09

kd

Czytaj także

Balkonowe uprawy - zdrowe owoce, nieznane warzywa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 15:50
Bez względu na to, gdzie i jak mieszkamy, jaką powierzchnię ma nasz domowy ogródek i ile jest na nim słońca, możemy wyhodować własne i zdrowe rośliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktywność fizyczna - czy każdy może znaleźć sport dla siebie?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 18:00
Ruch opóźnia proces starzenia się organizmu - nawet o kilkadziesiąt lat. A równie cenne jak jazda na rowerze albo przebieżka są także spacerowanie, taniec i wchodzenie po schodach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerób-My. Zobacz, jak powstaje rękodzieło

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:19
Warszawski festiwal Przerób-My łączy rękodzieło z upcyklingiem. - Przede wszystkim polega na tym, że tworzymy na żywo - mówiła Eliza Poprawa, organizatorka festiwalu Przerób-My.
rozwiń zwiń