Polscy maturzyści liczą na matury "w terminie"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 20:14
W całej Europie trwa dyskusja o tym, jak zorganizować egzaminy dojrzałości. W naszym kraju zaplanowano, że matury rozpoczną się 4 maja, a maturzyści, ich rodzice i nauczyciele mają nadzieję, że pandemia koronawirusa nie pokrzyżuje tego planu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Chinnapong
młodzi ludzie 1200.jpg
Na czym zależy młodym Polakom?

- Jak zorganizować matury, jaki sposób będzie najbezpieczniejszy, jak je przeprowadzić, czy przełożyć termin, a może odwołać - to tematy, którymi żyją maturzyści i nauczyciele Europy - mówi Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Posłuchaj
21:41 czwórka czat czwórki 14.04.2021.mp3 Matura 2021 - opinie ekspertów i samych maturzystów (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Przedstawicielka ZNP zauważyła, że Słowacja, jako pierwszy kraj UE poinformowała, że w tym roku nie odbędą się u nich tradycyjne matury, wszystko w związku ze złą sytuacją epidemiologiczną. - Na Słowacji już w poprzednim roku szkolnym był zastosowany ten system zwany maturą urzędową - mówi. - Oceną na świadectwie będzie średnia z przedmiotów z tego roku i dwóch poprzednich lat. Będą ustne egzaminy z przedmiotów dodatkowych - dodaje. 


Wszyscy liczymy na to, że będziemy mogli spotkać się w klasach i salach egzaminacyjnych z nadzieją, że ten egzamin odbędzie się w jak najbezpieczniejszych warunkach sanitarnych Magdalena Kaszulanis

Matury odwołały również Szkocja i Walia, a Węgry zdecydowały się jedynie na matury pisemne. 

Polscy maturzyści

Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży zauważa, że maturzyści w Polsce ciężko pracują i uczą się od wielu miesięcy. Zwraca uwagę, że ten rocznik jest rocznikiem szczególny, bo doświadczonym i przez strajk nauczycieli, i dwa lata nauki zdalnej.  - Przez ten czas często uczniowie musieli radzić sobie sami - podkreśla. - Wiele osób mówi, że matura nie jest ważna, ale jednak decyduje o dostaniu się na studia - dodaje. - To szalenie trudny moment dla nich. 

Decyzja rządu Słowacji może wydawać się atrakcyjna, bo można pomyśleć, że zamiast stresujących egzaminów uczniowie zaczną wakacje. Edyta Pilich podkreśla, że to błędne mniemanie. - W trakcie meczu nie zmienia się reguł gry - mówi. - Licealiści w Polsce nie starali się czasem o oceny, bo nie miały one wpływu na wynik matur. Uczniowie mogli się tym nie przejmować. A trzeba pamiętać, że matura to furtka do przyszłego życia, do studiów - dodaje.

Czytaj także:

matematyka liczby east news 1200.jpg
Matura z matematyki - praktyczne kompendium wiedzy

 

Zdaniem Borysa Bińkowski, autora książki "Szkoła od Nowa" matura w Polsce jest jedynie tradycją, do której się przyzwyczailiśmy. - To mechanizm, który dziś ma pomagać uczelniom rekrutować studentów, ale nawet uczelnie nie przyjmują tego ze zbyt dużą ochotą - zauważa. - W USA najlepsze uczelnie tworzą własne egzaminy. 

Ekspert zauważa, że przez lata zmieniała się funkcja szkoły. - 200 lat temu szkoła była po to, by stworzyć obywatela. A dziś myślimy, że szkoła ma być wsparciem w naturalnym rozwoju dzieci. W tym momencie matura nie spełnia tego kryterium - podkreśla. - Jest straszliwie stresująca, stres zabija kreatywność, wszelkie miękkie umiejętności - dodaje. 

Wyobrażam siebie, że matury mogłyby po prostu zniknąć. Można by było jeszcze kilka rzeczy zmienić np. oceny, tu bym proponował jakieś zastępstwo Borys Bińkowski

W Czwórkowej audycji głos zabrała też Agata Guzy, tegoroczna maturzystka. Wyraziła nadzieję, że matury w Polsce odbędą się w wyznaczonym terminie. - Przeniesienie ich na inny termin to będzie utrudnienie dla tych, którzy starają się o studia za granicą - podkreśla. - Takie przekładanie to też dodatkowy stres. Chcemy mieć maturę z głowy - dodaje i zdradza, że przez naukę zdalną mało kto czuje się dobrze przygotowany do egzaminu dojrzałości. 

Uczniowie jednak krytykują słowacki pomysł na maturalne oceny. Podkreślają, że chcą napisać egzamin, że polski system wydaje im się obiektywny, uczciwy i miarodajny. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Goście: Magdalena Kaszulanis (rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego), Edyta Plich (Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży), Borys Bińkowski (autor książki "Szkoła od Nowa"), Agata Guzy (tegoroczna maturzystka)

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 15.09

pj

Czytaj także

Studia za granicą? Przedstawiciele uczelni sami zdradzą Ci szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 11:24
Wielu uczniów myśli o studiach na zagranicznych uczelniach. Na Targach Uczelni Zagranicznych mogą zapytać, jak się tam dostać i jak wygląda studenckie życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2021. Język polski - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 18:43
Zapraszamy do wspólnej nauki. Specjalnie dla Was powtarzamy zadania maturalne z języka polskiego z ubiegłych lat i tłumaczymy podstawowe zagadnienia, które będą mogły przydać się tegorocznym abiturientom.
rozwiń zwiń