Opakowania - czy producenci będą ponosić specjalną opłatę opakowaniową?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 18:55
Nadchodzą radykalne zmiany dotyczące odpowiedzialności za śmieci. To producenci, w myśl zasady "zanieczyszczający płaci", mają wziąć na siebie wyższe koszty zbiórki, przetworzenia i recyklingu odpadów powstałych po ich towarach. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pixel-Shot


Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy kupować więcej jedzenia na wynos, a każda porcja sprzedawana jest w opakowaniu z tworzywa. Branża e-commerce też się rozwija: przesyłki są opakowane wielowarstwowo, dodatkowo zabezpieczone folią bąbelkową, styropianowym wypełniaczem. Opakowań przybywa każdego dnia, a co z ich utylizacją i recyklingiem? Rząd chce wprowadzić odpowiednie opłaty i regulacje w tym zakresie. Projekt ustawy dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest w fazie konsultacji.


Posłuchaj
09:03 Czwórka/ Czat Czwórki - opakowania 15.09.2021.mp3 O recyklingu opakowań mówi Marta Krawczyk z Rekopolu (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- W interesie przemysłu jest wprowadzanie na rynek takich opakowań i rozwiązań, które później w sortowniach można wysortować i tworzyć na nie popyt na rynku recyklingu - mówi Marta Krawczyk, przedstawiciela Rekopolu, organizacji odzysku opakowań. - Na pewne grupy odpadów opakowaniowych jest większy popyt, na niektóre nikły. Do tych oczekiwanych należą m.in.: szkło, tektura bez powlekania, butelki PET, butelki po chemii gospodarczej czy polipropylen. Kłopotliwe ze względu na wysortowanie są m.in. małe zadrukowane folie. Ich recykling jest trudniejszy, bo droższy jest etap przygotowywania takich odpadów do procesu sortowania.


reklamówka jednorazowa F 1200.jpg
Torebki z alg alternatywą dla foliowych jednorazówek?

Czytaj także:

W myśl prawa, które jeszcze nie obowiązuje, wysokie stawki za opakowania wymuszą na producentach eliminowanie zbędnych opakowań, jednak jak to będzie wyglądało w praktyce, zależy od ostatecznego kształtu przepisów. - Dzisiaj projekt pokazuje pewne ramy, nie znamy natomiast zamysłu całego systemu, ponieważ nie widzimy projektów rozporządzeń - tłumaczy gość audycji. - Stawki ekomodulowane byłyby mechanizmem, który ograniczałby wprowadzanie opakowań niekorzystnych dla recyklingu i mobilizował przemysł do wprowadzania takich, które w recyklingu są wysoce oczekiwane.

Jednak nie każde opakowanie, nawet wykonane z materiału, który można poddawać recyklingowi, w efekcie może się do niego nadawać. - Dobrym przykładem jest materiał PET, który jako butelka świetnie nadaje się do recyklingu, ale już w postaci tacki ma zerowy poziom recyklingu - wyjaśnia specjalistka. - Tak więc niuanse tkwią w szczegółach.


detergenty mycie naczyń shutter 1200 DuxX.jpg
Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Zobacz także:

Odpowiedzialność za zużyte opakowania leży również po stronie konsumentów. Najważniejsze, żebyśmy odpowiednio selekcjonowali opakowania, wyrzucali opróżnione i odrywali wierzchnie folie. Wtedy dajemy szansę na ich lepszy recykling.

Opakowania zmieniają się od wielu lat. Producenci stosują regranulaty, zmieniają kolory. - My jako odbiorcy powinniśmy się przyzwyczajać, że butelki będą lekko szarawe, mogą się zmieniać zdobienia i etykiety oraz ilość kolorów w nadruku. To będzie bardzo korzystny proces, ponieważ mniej dekoracyjne opakowania są dla recyklingu lepsze, bo mają mniej zanieczyszczeń - tłumaczy gość Czwórki. - Musimy pamiętać, że im lepsze opakowanie i lepsze sortowanie przez mieszkańców, tym lepszy reglanulat i lepszej jakości opakowanie uzyskujemy we wtórnym obiegu.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marta Krawczyk (przedstawicielka Rekopolu - organizacji odzysku opakowań)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Nie śmieć! By zwierzęta pozostały dzikie, a Tatry - piękne

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:30
15-20 tysięcy ton śmieci rocznie generują w Tatrzańskim Parku Narodowym turyści. Przedstawiciele TPN ruszają z akcją "Śmieci? Kto to widział?!" i chcą, by czyściej było w całej Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologia w modzie. Lepiej kupować czy wypożyczać?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 20:00
To pytanie zadajemy sobie coraz częściej i to w wielu dziedzinach życia. I choć odpowiedź wydaje się oczywista, to naukowcy z fińskiego Uniwersytetu LUT twierdzą, że to wypożyczanie ubrań ma zdecydowanie negatywny wpływ na klimat.
rozwiń zwiń