Czy miasta są gotowe na zimę? "Od września trzymamy rękę na pulsie"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 20:40
Nadszedł grudzień, a wraz z nim pierwsze mrozy i opady śniegu. Polskie miasta jak co roku przygotowują się na te zimowe miesiące i nie zapominają o zwierzętach mieszkających w aglomeracjach oraz o roślinach z miejskich ulic i parków. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Zobacz
deszcz free pogoda free shutt 1200 .jpg
Problemy z retencją wodną. Jak je rozwiązać?

"O zimie myślimy pod koniec wakacji"

Służby miejskie w Warszawie są gotowe na śnieg już od października. - Ale przygotowania zaczęliśmy dużo wcześniej - przekonuje Magdalena Niedziałek z Zarządu Oczyszczania Miasta. - Tuż po wakacjach serwisujemy sprzęt i sprawdzamy zapasy piasku. Aktualizujemy trasy i przejezdność stołecznych ulic. Kiedy pada hasło: "wyjeżdżamy", to mamy już wszystko zapięte na ostatni guzik.

Posłuchaj
07:47 [CZWORKA]TOP 9 grudzień 2020 zima.mp3 Co zrobić, żeby zima znów nas nie zaskoczyła? (TOP/Czwórka)

 

Sprawdź także
shutterstock opony 1200.jpg
Opony całoroczne - warto zakładać je zamiast zimowych?

Sprzątanie "na mokro"

Z reguły takie prace na zlecenie miast wykonują firmy zewnętrzne. Ich pracownicy muszą czuwać, sprawdzać, czy pada śnieg i w jakich ilościach. Jednak kiedy śniegu nie ma, i tak nie narzekają na nudę. - W ubiegłym roku mieliśmy ciepłą zimę i temperatury powyżej 0 st., które sprzyjają sprzątaniu ulic i chodników "na mokro". Liczymy na to, że w tym roku będzie podobnie - mówi gość Czwórki.  

Posłuchaj także:

Zobacz
auto elektryczne samochód elektryczny F 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Zieleń specjalnej troski

Niezależnie jednak od pogody do zimy należy przygotować miejską zieleń. - Zabezpieczamy róże, przycinamy drzewa, bo mamy okres nielęgowy, wyłączamy fontanny - wymienia Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. - My także do zimy przygotowujemy się już od wczesnej jesieni. Podobnie jak działkowcy i właściciele przydomowych ogródków - dodaje. 

Byle nie przesolić

Pracownicy Zieleni Miejskiej m.in. grabią liście z chodników i trawników, ale zostawiają te pod drzewami, żeby zapewnić im stałą wilgotność. - Jeśli zaś chodzi o solenie, to tutaj zasada jest prosta: im mniej, tym lepiej - przekonuje rozmówca Maćka Wójcika. - Na szczęście ostatnie zimy były dość łagodne, więc nie było z tym problemu - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 09.12.2020

Godzina emisji: 18.15

kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pustułka rządzi miastem. "Gdy zaczyna śpiewać, inne ptaki milkną"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:21
Dawniej pustułki żyły głównie w lasach, dziś przenoszą się do miast. Żyją w wyłomach skalnych, czyli - w realiach miejskich - budują gniazda w szczelinach budynków. - Gdy zaczynają śpiewać, inne ptaki milkną - mówi Magda Dziadosz z Warszawskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
rozwiń zwiń