"Polska wikingów". Ile mamy wspólnego ze Skandynawami?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 21:29
Co, jeśli pierwszym władcą Polski wcale nie był Mieszko I, a w IX i X wieku rządził nią ktoś zupełnie inny? Nasza historia sprzed przyjęcia chrztu w 966 roku to niewiadoma. Autor książki "Polska wikingów" Marek Kryda przewraca do góry nogami historię, którą znamy z podręczników. 
Audio
  • Legendy o Piastach to mit? Kto manipulował polską historią? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Wielka bitwa z udziałem ponad 400 wojów podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Słowian i Wikingów w 2018 roku.
Wielka bitwa z udziałem ponad 400 wojów podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Słowian i Wikingów w 2018 roku.Foto: PAP/Marcin Bielecki

Okładka książki  "Polska Wikingów" autorstwa Marka Krydy Okładka książki "Polska Wikingów" autorstwa Marka Krydy

Gall Anonim się mylił? Alternatywna historia Polski

Podobno książę mazowiecki Janusz III posiadał grupę krwi typową dla Skandynawów i Celtów, a zupełnie nietypową dla Słowian. Autor książki uważa, że to nie Mieszko przyjął chrzest. Zrobił to zupełnie inny władca i to sto lat wcześniej, a wizja, którą znamy z opracowań prac archeologów i historyków niekoniecznie musi być prawdziwa. 

- W pewnym okresie historii wikingowie znajdowali się w całej Europie. Założyli swoje osady w wielu częściach kontynentu m.in. Ruś Kijowską, podbili Anglię, stworzyli państwo na Sycylii. W X wieku byli wszędzie. Prowadzili ponadnarodowy i międzykontynentalny handel, wszystkie największe rzeki były przez nich kontrolowane - mówił gość Czwórki. 

Korzenie naszej państwowości wyrastają w Gnieźnie


Korona król 1200.jpg
"Damy przeklęte". Jak sięgały po władzę polskie królowe?

To, ile rzeczywiście mamy wspólnego z wikingami sprawdzają między innymi archeologowie i inni przedstawiciele świata nauki. Profesor Marek Figlerowicz z Poznania właśnie kończy swój ogólnokrajowy program poszukiwania kodu DNA pierwszych piastowskich władców. Jego ostatnie odkrycia zaprzeczają większości legend o naszych władcach i zapiskom Galla Anonima. - Wyjątkowym miejscem do zrozumienia państwa polskiego jest Gniezno, gdzie odkryto kamienny kurhan typu skandynawskiego znajdujący się pod fundamentami kościoła św. Jerzego. Tam prawdopodobnie został koronowany przodek Mieszka I - opowiadał.

Archeologia jednoznacznie wskazuje, że legendy o Piastach są nieprawdziwe. Jakie zatem były początki polskiej państwowości? Jak wyglądały koneksje Bolesława III Krzywoustego ze Skandynawią? Dlaczego w zapiskach Galla Anonima nie ma wzmianki o tym, kim był wnuk Mieszka I? Kiedy na polskich ziemiach pojawili się Słowianie? M.in. o tym rozmawialiśmy z autorem "Polski wikingów" Markiem Krydą.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Marek Kryda (autor książki "Polska wikingów")

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 14.15

ac/kd

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń