Papież w podróży. W bagażu łóżko i papamobile

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 12:40
Jan Paweł II w trakcie pontyfikatu pokonał łącznie ponad milion dwieście siedemdziesiąt tysięcy kilometrów, czyli 30 razy okrążył ziemię. Ale nie zawsze tak było - o czym w swojej książce "Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży" pisze Magdalena Wolińska-Riedi.
Konstantin Tronin Shutterstock
Konstantin Tronin ShutterstockFoto: Konstantin Tronin/Shutterstock.com

Lotnisko w Watykanie rozpoczęło działalność pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, kiedy stało się jasne, że helikopter będzie najwygodniejszym środkiem transportu dla papieża Magdalena Wolińska-Riedi

Pierwszy poleciał Paweł VI

Do 1870 roku papieska mobilność ograniczała się do nieodległych wyjazdów karetami lub w lektykach. Później, aż do 1929 roku, papieże nie opuszczali Watykanu. - Jako pierwszy na pokład samolotu - w 1964 roku - wsiadł Paweł VI i w sumie odbył 9 pielgrzymek. Ta pierwsza prowadziła do Ziemi Świętej. Papież odwiedził wówczas Izrael i Jordanię - opowiada dziennikarka i korespondentka z Watykanu Magdalena Wolińska-Riedi. - Lot odbył się samolotem należącym do linii Alitalia i do dziś ten włoski przewoźnik obsługuje papieskie podróże.

Posłuchaj
14:31 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - watykan 16.10.2021.mp3 Poznaj kulisy papieskich pielgrzymek po świecie (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Papamobile na pokładzie samolotu


Zobacz
Gwardia Szwajcarska free shutterstock 1200 (1).jpg
Gwardia Szwajcarska - najmniejsza armia świata

Odwiedzanie narodów, spotykanie się z ludźmi jest bardzo ważnym elementem duszpasterskiej misji, którą papieże pełnią. - Zazwyczaj w tzw. locie papieskim uczestniczy 140 osób. A na pokładzie - oprócz bagaży - są także dary i prezenty - wymienia rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Kiedyś samolotem były przewożone auta i papamobile, a nawet papieskie łóżko. 

Sprawdź także:

Odgłos startującego helikoptera już na zawsze będzie mi się kojarzyć z Watykanem. Ten dźwięk budził mnie i moje dzieci, i towarzyszył mi podczas porannych spacerów z córkami Magdalena Wolińska-Riedi

Piękny gest papieża Franciszka

Do niedawna największą popularnością w Watykanie cieszyły się helikoptery. - Ten środek lokomocji stał się niezwykle istotny w czasach pontyfikatu polskiego papieża i służył Janowi Pawłowi II do podróżowania po Włoszech. Podobnie było z Benedyktem XVI - mówi gość audycji. - Jednak w ostatnich latach zmienił się charakter pontyfikatu, Franciszek nie korzysta z tego środka transportu, ale lotnisko wciąż działa, bo lądują tam helikoptery z ciężko chorymi dziećmi, które są pacjentami szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus.


Bazylika św. Piotra w Watykanie Bazylika św. Piotra w Watykanie

Pojazdy, którymi na przestrzeni lat poruszali się papieże, można oglądać w Padiglione delle Carrozze, czyli Pawilonie Powozów w Muzeum Watykańskim.

Padiglione delle Carrozze – Carriages Pavilion / Musei Vaticani

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Magdalena Wolińska-Riedi (dziennikarka i korespondentka TVP w Watykanie, autorka książki "Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży")

Data emisji: 16.10.2021

Godzina emisji: 14.08

kul


Czytaj także

"Arcydzieła z Watykanu". Fałkowski: duża rola i udział ministra kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:30
- Podpisanie umowy z Papieską Radą Kultury było znakomitą dla nas furtką, przez którą mogliśmy się dostać do muzeum w Watykanie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami studentek ASP okresu międzywojennego - jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:30
- Na stołecznej ASP w okresie międzywojennym studiowało wcale nie mniej kobiet niż mężczyzn - mówi Marika Kuźmicz, opiekun merytoryczny wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy - samochód, alkohol i marynarzy...". - Jednak niewielu z nich udało się zaistnieć w świecie sztuki. Tą wystawą chcemy o nich przypomnieć.
rozwiń zwiń