Przejmująca historia Judy Garland. Życie przepełnione smutkiem i... głodem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 16:25
W kinach już możemy oglądać przejmującą opowieść o Judy Garland. To postać, której życie było przepełnione zawodowymi sukcesami i głodem.
Audio
  • Głodna Judy. Mroczna strona Fabryki Snów (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Judy Garland
Judy GarlandFoto: Shutterstock/Olga Popova/Darkpuzzle

W postać prawie pięćdziesięcioletniej aktorki, piosenkarki i tancerki wcieliła się laureatka Złotego Globa za tę rolę Renée Zellweger.

"Gorzki kawałek urodzinowego tortu"

Judy Garland, słynna Dorotka z filmu "Czarnoksiężnik z krainy Oz" oraz wokalistka śpiewająca "Somewhere over the rainbow" już jako dziecko była na diecie. Kiedy w prasie krążyły zdjęcia z jej urodzin z pięknym tortem, nikt nie wiedział, że nie mogła zjeść nawet kawałka. - Garland już jako dziewczynka weszła w tryby hollywoodzkiej maszyny, będąc pod kuratelą kolejnych szefów wytwórni - mówił krytyk filmowy Łukasz Muszyński.

Mroczne oblicze Fabryki Snów


Aktorka zmagała się z wieloma problemami, od dzieciństwa była poddawana restrykcyjnym dietom, na potrzeby kolejnych produkcji zmieniała wygląd (angaż do roli w "Czarnoksiężniku z krainy Oz" dostała w wieku 17 lat. Dieta miała pozbawić ją kobiecej sylwetki), rezygnowała z życia osobistego. To doprowadziło ją do depresji, bezsenności, uzależnienia od leków i alkoholu. - To ponura historia, pod którą mogłoby podpisać się wiele gwiazd z Fabryki Snów. Louis Burt Mayer, współzałożyciel studia Metro-Goldwyn-Mayer uważał Garland za nieatrakcyjną. To wszystko wiązało się z późniejszymi problemami aktorki - komentował krytyk. 

Poza historią życia Garland Natalia Mętrak-Ruda wyjaśniła od kiedy i w jakim celu zaczęto stosować pierwsze diety, razem z Łukaszem Muszyńskim opowiedzieliśmy też o "złotym" menu tegorocznej gali rozdania Złotych Globów. 

By uczcić pamięć bohaterki tej odsłony "Sztuki jedzenia" odwiedziliśmy Fabrykę cukierków, przygotowując słodką tęczę dla Judy Garland. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy z Filmweb.pl); Natalia Mętrak-Ruda (kulturoznawczyni, autorka wykładu "Od Kellogga do Atkinsa")

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 13.08

ac

Czytaj także

"Teen spirit" i Agnieszka Grochowska na hollywoodzkim szlaku

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:30
Ze znakomitą aktorką rozmawialiśmy m.in. o jej roli w filmie "Teen spirit", w którym partneruje wschodzącej gwieździe amerykańskiego kina Elle Fanning.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Gniadecka: w Hollywood moim atutem jest pochodzenie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 16:30
W Los Angeles mało kto potrafi poprawnie wymówić jej nazwisko, ale to nie ma większego znaczenia, bo filmowa kariera Julii Gniadeckiej rozwija się w najlepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Pacewicz: dla mnie priorytetowe jest opowiadanie historii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:01
Nominowany do Paszportów Polityki Mateusz Pacewicz spędził jedną trzecią swojego życia, żeby stworzyć scenariusz do filmu "Boże Ciało". Jego praca nie poszła na marne. Film w ubiegłym roku film został dostrzeżony na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a w lutym powalczy o statuetkę Oscara. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigantyczne ryzyko i kasowy hit wszechczasów. 81 lat od premiery "Przeminęło z wiatrem"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 05:45
81 lat temu, 15 grudnia 1939, miała miejsce premiera filmu "Przeminęło z wiatrem" w reżyserii Victora Fleminga. Obraz nagrodzono dziesięcioma Oscarami. Film zarobił na świecie ponad 400 mln dolarów, co – po uwzględnieniu inflacji – nadal pozostaje największym sukcesem finansowym w dziejach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kostiumie szturmowca pomagają potrzebującym . Czym zajmuje się Rebel Legion?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:51
Fani Gwiezdnych Wojen mają różne pasje. Znają się na tłumaczeniu literatury związanej z sagą, szyją kostiumy łudząco podobne do tych, które zagrały w filmach i udzielają się charytatywnie. O tym kim są osoby tworzące fandom Star Wars rozmawialiśmy z Anną Hikiert-Berezą.
rozwiń zwiń