Z podwórka na scenę z Mieczysławem Foggiem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 11:59
"Chłopak z Woli" to tytuł reportażu Jerzego Swalskiego o Bogdanie Jaczewskim, warsawianiście, poecie i wokaliście, który występował z Mieczysławem Foggiem. Reportaż powstał w 1990 roku.
Audio
  • Bogdan Jaczewski o wspólnych występach z Mieczysławem Foggiem (PR, 19.10.2016)
Mieczysław Fogg podczas spaceru po Warszawie w 1961 roku
Mieczysław Fogg podczas spaceru po Warszawie w 1961 rokuFoto: PAP/Cezary Langda

- Na tym podwórzu, gdzie teraz stoimy biegałem, jeździłem na rowerze czy hulajnodze. Wtedy hulajnogi były własnej roboty. Strasznie furkotały, ale to było w modzie, więc jeździliśmy z kolegami - wspominał w reportażu Jaczewski. Mówił także o swoim wielkim sentymencie do Woli, dzielnicy, w której się wychowywał, i której poświęcił większość swoich wierszy i piosenek.

Bogdan Jaczewski Słyszymy tu wróble, a dla mnie to te same wróble, co śpiewały i kiedyś. Tu się od lat nic nie zmienia, choć nie ma już orkiestr podwórkowych. Kiedyś co niedziela z rana "rżnęły" przeboje na czasie: "Ostatnią niedzielę", czy "Tango Milonga", a w tym czasie ludzie trzepali dywany na trzepakach. To miało urok!

W reportażu usłyszeliśmy także nagrania fragmentów utworów Mieczysława Fogga w wykonaniu Bogdana Jaczewskiego, a on sam wspominał wspólne występy z piosenkarzem. Jak brzmiał ten "bardzo warszawski" duet i za co sam Mieczysław Fogg podziwiał Jaczewskiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania urodzinowego cyklu "Cztery Dychy".

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 19.10.2016

Godzina emisji: 6.30

kd/jsz


Czytaj także

Piątkowy wieczór oczami strażników miejskich

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 13:00
W piątek w Warszawie wiślane bulwary, parki i skwery zamieniają się w "imprezownie". Jak wygląda przedsmak weekendu z perspektywy funkcjonariuszy straży miejskiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na tropie bobra w... centrum Warszawy!

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 09:30
W stolicy Polski, bardzo blisko zabudowań, pojawia się coraz więcej dzikich zwierząt. Jakie okazy można spotkać w Warszawie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janina Jankowska - legenda polskiego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 11:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyna, która chodzi po dachach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 14:20
Była już na iglicy Pałacu Kultury, wspięła się też na większość nowoczesnych wieżowców w Warszawie. Pasją Aleksandry Łogusz jest fotografowanie miasta z perspektywy dachów budynków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bródno - kiedyś chaty, dziś wielka płyta

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 14:40
W początkach XX wieku warszawska dzielnica Bródno była drewnianą wsią. - Niektórzy mówią, że domy zbudowano z dawnych kryp, którymi spławiano drewno, inni - że z podkładów kolejowych - mówi Bartosz Wieczorek, twórca albumu o historii tego miejsca.
rozwiń zwiń