"Baniak Baniaka". Jak nauczyciel z budżetówki stał się youtuberem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 10:23
Michał „Baniak” Bańka – od 2013 roku prowadzi kanał filmowy "Baniak Baniaka", który jest poświęcony w 100 proc. grom fabularnym. Po kilku latach działalności zdobył tysiące fanów, dzięki regularnym publikacjom, humorowi i oferowaniu wsparcia dla Mistrzów Gry. 
Audio
  • Michał "Baniak" Bańka o sesjach RPG i pracy na YouTube (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Michał Baniak Bańka, youtuber
Michał "Baniak" Bańka, youtuberFoto: Czwórka/Mateusz Kulik

shutterstock_1056547274 facebook 1200.jpg
Regulaminy społecznościówek. Zgódź się tylko na to, co chcesz

Stworzył kanał, żeby pomagać początkującym MG, ale oglądają go także doświadczeni gracze, ze względu na przystępną i ciekawą formę opowiadania o tym niszowym hobby. Jest autorem serii poradników, filmowych konkursów, prezentacji RPG oraz sesji RPG prowadzonych na żywo, podczas których publiczność współtworzy przedstawianą fabułę. Znany jest także jako redaktor naczelny polskiej linii wydawniczej gry fabularnej "Dark Heresy".

- Zanim zająłem się YouTube'm przez osiem lat pracowałem w szkole jako nauczyciel. Wcześniej przez cztery lata tworzyłem kanał budując społeczność i sprawdzając samego siebie - czy jestem w stanie dodawać regularny kontent i czy ktoś będzie chciał to oglądać. Rok temu wyczystko się zmieniło. Okazało się, że decyzja o odejściu z pracy była strzałem w dziesiątkę - wspominał. 

Byliśmy bardzo młodymi ludźmi, zaczynaliśmy między 20. a 22. rokiem życia. Dziś każdy poszedł w swoją stronę, ale na początku były to bardzo amatorskie projekty Michał "Baniak" Bańka

Jak utrzymać się z działalności na YouTube? Autor vloga w ślad za gronem innych internetowych twórców postanowił skorzystać z darowizn przekazywanych przez swoich widzów. - Utworzyłem profil na Patronite. Przez pół roku pracowałem nad stworzeniem jego koncepcji. Jak się okazało nie była to prosta sprawa. Musiałem określić profil swojej działalności i przekonać społeczność, że warto zainwestować w moje pomysły - opowiadał vloger.

Czy warto inwestować w swoje pasje? Jak wielka jest siła internetu i w jaki sposób przekonał się o niej gość Czwórki? Na czym polega codzienna praca vlogera? Czym zajmuje się Mistrz Gry? Co wspólnego gry RPG mają z serialem Westworld i dlaczego vlog to dobre medium na promocję filantropii? M.in. o to rozmawialiśmy w studiu Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Mateusz Kulik

Goście: Michał "Baniak" Bańka (youtuber)

Data emisji: 31.05.2018

Godzina emisji: 8.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finansowanie twórców na YouTube. O co w tym chodzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 12:35
Kilkanaście dni temu w polskiej wersji serwisu YouTube pojawiła się nowa opcja. Tajemniczy odnośnik "sponsoruj" oznacza, że polscy vlogerzy od niedawna mogą korzystać z monetyzacji swojej działalności w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moto Doradca: planujesz wymianę auta? Rób to rozważnie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 12:59
Zbliża się wiosna, czyli czas, kiedy wielu z nas decyduje się na zmiany. Jeśli jedną z nich jest decyzja o sprzedaży starego auta, warto wcześniej przyjrzeć się trendom na rynku motoryzacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tuba Smaku. Kulinarna kooperatywa Pascala Brodnickiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 10:51
Kanał jest miejscem, które łączy kilka niezależnych projektów kulinarnych. Autorzy stworzyli sześć kanałów o różnorodnej tematyce, które dzięki Tubie przeplatają się w jednym miejscu w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest influencer? Czy wolno mu więcej niż innym celebrytom?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 12:13
- Infuencerami zostają ludzie w każdym wieku. Dużą popularnością cieszy się kanał "Dziarskiego dziadka", 90-latka, który hobbystycznie zajmuje się sportem. Jego publicznością nie są równolatkowie, ale duża grupa młodych ludzi - mówił Mateusz Krogulec z firmy DDOB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pixel Heaven. Najważniejsza impreza dla fanów gier retro

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 15:19
Trwa nabór zgłoszeń gier do największego w Polsce corocznego konkursu na najlepsze gry niezależne: PIXEL AWARDS 2018 - konkurs, który tradycyjnie odbywa się w ramach Festiwalu Pixel Heaven.
rozwiń zwiń