Zamiast zero waste - gadżetomania. Jak zarabia się na "modzie na ekologię"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:36
Trend zero waste zaczął się jednak komercjalizować, a ludzie - zamiast faktycznie być eko - dorzucają kolejne kamyki do zanieczyszczonego ogródka. 
Audio
  • Moda na zero waste jest nieekologiczna? Królują niepotrzebne gadżety (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Igisheva Maria

W internecie można kupić np. za 15 złotych opakowania aluminiowe na własnoręcznie zrobione kosmetyki, designerskie butelki na wodę za niemal 100 złotych, a za 50 zł - pudełka na drugie śniadanie i bambusowe sztućce. Wszystko oczywiście z etykietką "zero waste", które stało się jakby mylnym synonimem braku plastiku lub biodegradacji.

Alicja Korzeniewska, autorka bloga "Make it eco" twierdzi, że otaczając się coraz większą ilością takich produktów, zatracamy sens "zero waste". Przyznaje, że wina leży po części po stronie blogerów i influencerów. - W mediach społecznościowych widzimy pięknie skompletowane zestawy sprzedawane pod szyldem "eko", a przecież zupełnie nie chodzi tu o kolekcjonowanie takich produktów - mówiła.

- To sztucznie kreowany popyt na produkty, których nie potrzebujemy. Do przygotowania posiłku wystarczy to, co mamy już w domu - przekonywała. 

Czy angażujący się w "zero waste" ulegają aktualnej modzie czy stoi za tym szczera chęć włączenia się w ochronę środowiska? Jak nie wpaść w pułapkę "eko" gadżetomanii? Więcej na ten temat w materiale Weroniki Puszkar

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 8.15

ac/pj


Czytaj także

Morze Martwe znika z mapy świata. Jak je uratować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:22
Naukowcy ostrzegają, że w połowie tego stulecia Morze Martwe może stać się zaledwie niewielkim zbiornikiem wodnym. Jego poziom obniża się rocznie już o około 1,5 metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:03
Festiwale i maratończycy chcą być zero waste. Tymczasem na większości masowych wydarzeń - muzycznych i sportowych produkowanych są tony plastikowych odpadów. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stockholm Fashion Week odwołany z powodu… braku proekologicznych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:47
Choć udowodniono, że nadmierna produkcja, transport i niewłaściwa utylizacja ubrań mają szkodliwy wpływ na środowisko, to o tych problemach w branży modowej nadal mówi się niewiele. Chcą to zmienić Szwedzi, którzy w imię ekologii postanowili odwołać Sztokholmski Fashion Week.
rozwiń zwiń