Prasa papierowa odchodzi w zapomnienie. Zostało jej 10-20 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 10:39
W grudniu ostatni raz dostaniemy do rąk papierowe wydania niektórych kolorowych czasopism. Na rynku zagranicznym obserwujemy podobne tendencje. Czy to oznacza koniec prasy drukowanej?
Audio
  • Czy czeka nas koniec prasy papierowej? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/ClassicallyPrinted

Coraz częściej decydujemy się na zakup gazet w wydaniach cyfrowych. Coraz rzadziej zaglądamy do kiosków i saloników prasowych. Wydawcy już nie chwalą się sprzedażą gazety, a ilością subskrybentów. 

"Future Exploration" twierdzi, że w 2025 roku ostatni raz znajdziemy prasę drukowaną w kioskach. Mark Thompson, szef New York Times Company, przewiduje koniec papierowej wersji gazety "New York Times" w ciągu 10 lat. Inne ekspertyzy mówią o 20 latach. 

W USA kilka lat temu jeden z tygodników zrezygnował z wydania papierowego. Wtedy nie okazało się to dobrą decyzją, czego dowodem było przywrócenie papierowej wersji magazynu. 

 - Były takie pomysły światowe, by zupełnie wycofać wersje papierowe i przejść na wersję cyfrową - wspomina Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego. - Inne tendencje dotyczą wydań magazynów lifestylowych. Tu okazuje się, że ludzie wolą wejść do sieci, na różne plotkarskie portale i dostać wiadomość szybciej. Tu liczy się aktualność - dodaje. 

Mimo że coraz chętniej sięgamy po e-wersje gazet, nie znaczy to, że nie czytamy papieru. Jolanta Tkaczyk wskazuje na zjawisko dotyczące reklamodawców - to oni de facto "utrzymują" gazety papierowe, a prawdą jest, że dziś dużo chętniej umieszczają swoje reklamy w sieci. 

Jakie czasopisma mają szansę przetrwać na rynku papierowym? Jakie będą ich ceny? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 8.24

pj

Czytaj także

William Bullock i śmiertelna rewolucja w poligrafii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:42
- William Bullock to był człowiek, który zrewolucjonizował przemysł poligraficzny. Wynalazł zupełnie nową drukarkę, która drukowała dwustronnie - mówi Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. - Ona też odebrała mu życie - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lifestyle w PRL-u. O tytułach, które kształtowały polskie gusta

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 14:22
Twórcy powojennych kolorowych czasopism stanęli przed wyzwaniem przeprowadzenia obywateli przez meandry zmian społecznych, politycznych i kulturalnych. 
rozwiń zwiń