W Krakowie jeże tuptają na AGH

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 09:00
To właśnie na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej powstały specjalne chatki, mające pomóc jeżom przetrwać zimę. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Tamara83/Shutterstock.com

jeż_1200.jpg
Oparzenia, wypadki, a nawet hipotermia - jak pomóc jeżom?

Nowe, dość nietypowe osiedle zbudowano z maty słomianej wypełnionej liśćmi. Tam schronienie na zimę mają znaleźć jeże. Pomysłodawcy tego projektu chcieli, aby te zwierzęta poczuły się mieszkańcami AGH. 


Posłuchaj
03:06 czwórka pierwsze słyszę 7.12.2020 jeże 7.16.mp3 O domkach dla jeży na AGH opowiada Ewa Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Los jeży o tej porze roku nie powinien być nam obojętny. Powinniśmy postarać się, aby te zwierzęta miały gdzie przezimować - podkreśla Ewa Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni, AGH. - Szczególnie w tym okresie, kiedy zaczyna się zima, jeże poszukują schronienia, zwłaszcza na terenach zielonych. Na terenie kampusu mamy takie miejsca, w których są widywane jeże. W związku z tym postanowiliśmy wspomóc te zwierzęta i również zachęcamy do tego wszystkich innych - dodaje.

W AGH powstało nowe osiedle! Tym razem są to domki dla jeży! 🦔 Los tych uroczych zwierząt nie jest nam obojętny,...

Opublikowany przez Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Czwartek, 26 listopada 2020

lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Jednak domki na AGH nie są wcale takie zwykłe. Formalnie to schronienie funkcjonuje jako instalacja artystyczna. - Są to domki dla jeży w takiej bardzo spersonalizowanej formie. Swoim wyglądem przypomina zarys budynku głównego uczelni A-0 - to zminiaturyzowany rzut budynku głównego - mówi przedstawicielka akademii. - To kompleksowe miejsce dla jeży. Zmieści się w nim wielu mieszkańców - dodaje. 

Czytaj także:

Domki dla jeży na AGH wykonane są z materiałów ekologicznych - słomianej maty i liści. To nie jedyna inicjatywa krakowskiej uczelni, która ma na celu pomoc zwierzętom. Od kilku lat AGH pomaga ptakom i zapowiada kolejne inicjatywy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 7.12.2020

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Tajlandia na językach. Jak brzmi i czym smakuje?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:50
- Język tajski jest bardzo trudny. Zwłaszcza dla Europejczyków - mówi podróżnik Jakub Stempniewicz. - Tajowie posługują się 70 dźwiękami zapisanymi w podobnych do siebie znakach. Co więcej, każda ze spółgłosek w tym języku ma przypisane do siebie jakieś słowo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nocne życie dzików. "To inteligentne i waleczne zwierzęta"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 09:45
Dziki wchodzą coraz głębiej do miast. Ponieważ funkcjonują głównie nocą, możemy je spotkać rano, gdy idziemy do szkoły czy pracy. - Nie warto ich wtedy drażnić, bo bywają bardzo waleczne -  tłumaczył Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń