Tajlandia na językach. Jak brzmi i czym smakuje?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:50
- Język tajski jest bardzo trudny. Zwłaszcza dla Europejczyków - mówi podróżnik Jakub Stempniewicz. - Tajowie posługują się 70 dźwiękami zapisanymi w podobnych do siebie znakach. Co więcej, każda ze spółgłosek w tym języku ma przypisane do siebie jakieś słowo. 
Tajlandia
Tajlandia Foto: nattanan726/shutterstock.com

Zobacz
boks muai thai shutterstock 1200.jpg
Muay thai. Jak być skutecznym w tajskim boksie?

Podstawy tajskiego na lekcjach boksu

Język tajski jest językiem tonalnym, czyli o znaczeniu używanych w nim słów decyduje intonacja, a nie zapis. Słowa mogą być wypowiadane na 5 różnych sposobów: wznoszący, opadający, wysoki, średni i niski, a każdy może oznaczać coś zupełnie innego. - W Polsce, żeby zrozumieć, na czym to polega, można zapisać się na kurs tajskiego boksu. Warunkiem jednak jest to, że trener będzie rdzennym Tajem - uważa gość Czwórki. - Chodzi o właściwe brzmienie wydawanych poleceń, których znaczenie zależy od sposobu ich wypowiadania. 

Posłuchaj
18:36 [CZWORKA]Dajesz rade 29 październik 2020 tajlandia.mp3 Tajlandia - jak zostać mistrzem tajskiej mowy i tamtejszej kuchni? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Sprawdź także
Makaron tajski Pad thai 1200.jpg
Pad Thai. Jak smakuje pierwszy tajski fast food?

Niebo w gębie, ogień na języku

Oprócz trudnego języka i pięknych widoków Tajlandia słynie też z bardzo dobrej, bogatej, kolorowej i pikantnej kuchni. - Żeby jeść tak, jak jedzą Tajowie, do restauracji należy przyjść z towarzystwem i zamówić kilka dań, a później się nimi dzielić z współbiesadnikami - wyjaśnia rozmówca Ani Hardej. - Jeśli chodzi o smaki, to dużo jest w tajskiej kuchni wpływów indyjskich i chińskich. 

Sprawdź także:

Magia tajskiej kuchni polega także na tym, iż wiedza o niej przekazywana jest z pokolenia na pokolenie - ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi składników, kolejności przyrządzania oraz tego, czemu takie danie ma służyć. 

Posłuchaj
shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Skóra bez wody usycha. Dbaj o nawadnianie

Tajski masaż na zdalną pracę 

Ten rodzaj masażu znany jest już od około 2 tysięcy lat. Początkowo był on zarezerwowany wyłącznie dla rodziny królewskiej, później także zwykli obywatele dostąpili zaszczytu poznania techniki masowania, która leczy, relaksuje, a jednocześnie daje dobrą energię. - Masaż ten rozładowuje napięcie mięśni, stawów i ścięgien. Pobudza układ krwionośny i limfatyczny, a tym samym przywraca równowagę w organizmie - tłumaczy Wojciech Grzelka, właściciel jednego z salonów w Warszawie. - Masaż tajski polecany jest wszystkim tym, którzy długie godziny spędzają w pozycji siedzącej, np. przed komputerem. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Materiał: Adrianna Janiszewska

Goście: Jakub Stempniewicz (podróżnik, autor bloga jezyk-tajski.pl), Wojciech Grzelka (właściciel jednego z salonów masażu tajskiego w Warszawie)

Data emisji: 29.10.2020

Godz. emisji: 14.05

kul

Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlak Wisły. Książka o ostatniej dzikiej rzece Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:30
Ten szlak oficjalnie nie istnieje, choć tak naprawdę od tysiącleci jest niemym świadkiem wielkich i małych historii, które w książce "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody" zamierzają opisać podróżnik Mateusz Waligóra i pisarz Dominik Szczepański.
rozwiń zwiń