Tańsze bilety, punkty do żłobka - rozlicz PIT w swoim mieście

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 10:08
Do końca kwietnia mamy czas by rozliczyć podatki za 2020 rok. Niektóre z miast dla swoich podatników oferują atrakcyjne nagrody, jak dział w loterii, rabaty, tańsze bilety w komunikacji miejskiej czy dodatkowe punkty podczas rekrutacji do żłobka. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iren Moroz/shutterstock
spis ludności pandemia shutter 1200  yudha satia.jpg
Spisz się sam. 1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Wg danych Ministerstwa Finansów jak dotąd podatnicy złożyli blisko 9,5 miliona zeznań podatkowych. Pozostali mają czas do 30 kwietnia. 


Posłuchaj
03:43 czwórka pierwsze słyszę 06.04.2021 podatki.mp3 Czemu i jak miasta zabiegają o nowych podatników? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Do tej pory z podatkowego obowiązku wywiązała się 1/3 z nas. Większość zrobiła to przez internet. 

- 91 procent tegorocznych zeznań podatkowych wpłynęło do urzędów skarbowych w wersji elektronicznej - mówi Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. - Dużą popularnością cieszy się usługa twój e-PIT dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Za jej pomocą wpłynęło dotychczas prawie 3 miliony 700 tysięcy PIT-ów - dodaje. 

Zeznania podatkowe można również składać za pomocą systemu e-deklaracje. Jeśli zaś do końca kwietnie nie podejmiemy żadnych działań, to fiskus automatycznie zaakceptuje naszą deklarację. Samodzielne rozliczenie daje nam szansę na skorzystanie z ulg podatkowych, przekazanie 1% naszego podatku na jedną z organizacji pożytku publicznego, a także zmianę miejsca rozliczenia się z fiskusem. 

Zobacz także:

Lokalne samorządy zabiegają o to, by ich mieszkańcy rozliczali się właśnie u nich, w miejscu swego zamieszkania. 

- PIT w połowie przekazywany jest do samorządów - wyjaśnia Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. - On właśnie zasila samorząd w pieniądze na obsługę mieszkańców np. na budowę dla mieszkańców ulic, kanalizacji, oświetlenia, szkół - wymienia. 

W przypadku Wrocławia wpływy z podatków stanowią 28 procent miejskiego budżetu. Łącznie to prawie 1,5 miliarda złotych. 

- Zrobiliśmy przeliczenie, z którego wynika, że jeden rozliczający się we Wrocławiu podatnik to dla miasta blisko 3200 złotych - mówi Marcin Obłoza, przedstawiciel wrocławskiego ratusza. - Ta kwota to np. równowartość średniego miesięcznego utrzymania przez miasto podopiecznego w rodzinnym domu dziecka, albo nasadzenie i trzyletnia pielęgnacja drzewa - opowiada. 

Podatki to ogromny zastrzyk finansowy dla lokalnych budżetów. Niektóre z miast dla swoich podatników oferują np. darmowe wejścia do zoo, do Hydropolis, tańsze bilety okresowe MPK - jak we Wrocławiu, ekstra punkty w rekrutacji przedszkolnej czy szkolnej - jak w Poznaniu. Inne miasta, np. Gdańsk i Lublin stawiają na loterie, w których można wygrać samochody, hulajnogi elektryczne, telefony czy ekspresy do kawy. 

Duże miasta mocno zabiegają o wpływy, jednak i małe gminy są w potrzebie. Ostatnio rysuje się trend wyprowadzek z miast do gmin ościennych. Małe miejscowości zachęcają nowych mieszkańców do rozliczania podatków tam, gdzie mieszkają. 

By rozliczyć PIT w nowym miejscu zamieszkania wystarczy zmienić adres zamieszkania w deklaracji PIT i wybrać odpowiedni urząd skarbowy. Nie ma konieczności zmiany miejsca zameldowania. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Błażej Prośniewski

Data emisji: 06.04.2021

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Koniec tanich zakupów za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 09:10
Zagraniczne zakupy kuszą cenami, dostępnością produktów oraz tanimi lub bezpłatnymi przesyłkami. Wkrótce może się to zmienić - do przesyłek spoza Unii Europejskiej może być doliczany podatek VAT. Sprawdzamy, co to będzie oznaczać dla klientów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samospis - podstawowa forma zbierania danych o obywatelach

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 10:08
Raz na 10 lat Główny Urząd Statystyczny organizuje Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W tym roku startuje on 1 kwietnia. Weźmiemy w nim udział bez wychodzenia z domu. 
rozwiń zwiń