E-sport wkracza na igrzyska. Pierwsza wirtualna olimpiada

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 08:40
Pierwsze wirtualne igrzyska olimpijskie w grach wideo ruszają już 13 maja. To decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - dla świata e-sportu przełomowa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maykova Galina

Diana Grytsku e-sport gaming gry komputerowe nastolatek 1200.jpg
Studiuj e-sport. Studia pełne gier wideo?

Wydaje się, że w tych igrzyskach olimpijskich może wziąć udział każdy. Wystarczy odpowiedni sprzęt oraz wola walki o medale i podium. Komitet Olimpijski jeszcze nie ogłosił zasad rejestracji czy etapów eliminacji. Zawodnicy zmierzą się w 5 dyscyplinach e-sportowych: żeglarstwie, wioślarstwie, wyścigach, kolarstwie i baseballu. 


Posłuchaj
03:40 czwórka pierwsze słyszę 04.05.2021.mp3 E-sport na igrzyskach olimpijskich (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Pierwsze wirtualne igrzyska olimpijskie w grach wideo ruszają miesiąc przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Tokio. - Jest to z pewnością kamień milowy w rozwoju e-sportu - mówi Andrzej Mazuruk, twórca internetowy. - Mówimy tutaj o bardzo ważnym podmiocie, jakim na scenie międzynarodowej jest Międzynarodowy Komitet Olimpijski. E-sport jest megapopularny - to nie jest nic nowego, dla kogoś, kto śledzi tę scenę. W tym momencie można powiedzieć, że jesteśmy w historycznym momencie, że e-sport staje się rozrywka olimpijską - dodaje.

- Jest to bardzo poważny ruch w kierunku dopuszczenia e-sportu do igrzysk olimpijskich - dodaje Rafał Kurczyński, ekspert od branży gier wideo. - To znak czasów. Mamy pandemię, ciężko jest w tych czasach przeprowadzić igrzyska olimpijskie. Dzięki włączeniu e-sportu więcej osób, także młodych ludzi, jest w stanie zainteresować się igrzyskami - dodaje. 

gra komputerowa gracz shutter 1200 Gorodenkoff
Zawód "nolife". Kiedy gaming staje się sposobem na życie?

Wirtualne igrzyska olimpijskie potrwają do 23 czerwca. - To nie będzie wydarzenie tygodniowe czy dwutygodniowe, gdzie największe mecze rozgrywane są w weekendy, jak to bywa w świecie e-sportu. Tutaj te wszystkie rozgrywki toczone będą bez przerwy od 13 maja do 23 czerwca. Będzie 5 konkurencji, czyli 5 symulatorów: żeglarski, wioślarski, wyścigowy, kolarski i baseballowy - wymienia ekspert. 

Komitet już potwierdził tytuły większości konkurencji, na których rozgrywane będą zawody. Będą to: eBaseball Powerful Pro Baseball 2020, kolarski Zwift, Virtual Regatta i Gran Turismo. Wciąż jeszcze nie ujawniono nazwy gry e-wioślarzy. 

Specjaliści są zgodni, że decyzja Komitetu jest oficjalnym przyznaniem, że e-sport jest prawdziwym sportem. 

*** 

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 04.05.2021

Godzina emisji: 6.13

pj

Czytaj także

Nowe hobby internautów na świecie - oglądamy streamingi gamerów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:08
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ogromnej popularności streamingujących gamerów. Podczas lockdownu nie tylko oglądaliśmy filmy czy seriale, ale sięgaliśmy także po inny typ rozrywki - gry online i oglądanie mistrzów tej dyscypliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualna zabawa i realne podatki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:45
Okazuje się, że wielu graczy na portalach aukcyjnych sprzedaje wirtualne przedmioty czy konta wytworzone w grach komputerowych. Nie jest to takie proste, bo za sprzedane miecze, mikstury magiczne czy statki kosmiczne trzeba zapłacić podatek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studiuj e-sport. Studia pełne gier wideo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:07
- Program studiów na specjalizacji E-sport jest tak skonstruowany, że światy sportu i e-sportu świetnie się przenikają i wyciągamy to, co najlepsze z każdego z nich - podkreśla dziekan Wydziału Fizycznego i Zdrowia profesor Hubert Makaruk. - Przygotowujemy naszych studentów do przyszłego zawodu - dodaje. 
rozwiń zwiń