Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Toa55

shutterstock rower elektryczny góry facet 1200.jpg
Elektryczne rowery górskie. "Wysiłek ten sam, ale więcej możliwości"

- Ilość nieszczęśliwych zdarzeń na drogach w stosunku do ilości ofiar wzrosła w ciągu roku o 1 proc. - wyliczał Michał Zieliński w Czwórce. - Po pandemii ruch będzie wzrastał, więc można się spodziewać, że te statystyki też będą rosły. Poza tym w ciągu ostatnich miesięcy zmieniły nam się nawyki, rowerzystów jest więcej niż dotychczas, więc nie tylko kierowcy aut muszą uważać, ale jednośladów także - podkreślał ekspert. 

Posłuchaj
15:17 czwórka rower 2021_06_01-08-15-23.mp3 Bezpieczny rowerzysta w wielkim mieście - czy to możliwe? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także:

Co robić, by poprawić bezpieczeństwo w Polsce, która na mapie Europy od lat jest czarnym punktem pod względem liczby ofiar śmiertelnych na drogach i ścieżkach rowerowych? - Najwięcej wypadków w udziałem cyklistów zdarza się w okresie letnim, co jest zrozumiałe - mówił ekspert, ale jak tłumaczył, dużą rolę odgrywa fakt, że "niedzielni rowerzyści" nie przygotowują właściwie swojego sprzętu. - Gdy wyprowadzamy rower z garażu powinniśmy sprawdzić stan hamulców, oświetlenie. Pamiętajmy też o kasku, który jest niezbędny i obowiązkowy dla dzieci - mówi Michał Zieliński. - Ważnym czynnikiem jest też dobra znajomość przepisów ruchu drogowego. Tu liczy się edukacja, by każde dziecko wsiadając na rower otrzymywało porcję informacji dotyczących tego, jak bezpiecznie poruszać się po drogach - zaznaczał. 

flatland rower alinemorais pixabay 1200.jpg
Flatland. Breakdance na rowerze

Czytaj także: 

Od lat na pierwszym miejscu w rankingu przyczyn wypadków drogowych jest nieprzestrzeganie zasad pierwszeństwa. - To główna przyczyna, a tylko w ubiegłym roku miały miejsce 64 wypadki z tego powodu - wyliczał gość Czwórki. Najechanie przez rowerzystę na pieszego jest na tej liście trzecim punktem. - Na ścieżkach rowerowych obowiązują takie same zasady jak na drodze publicznej. Poruszamy się prawą stroną drogi, a pieszy będący na pasach ma pierwszeństwo - mówił gość Czwórki. Trzeba też pamiętać o zasadzie "prawej ręki", czyli o tym, że pierwszeństwo ma ten, kto jedzie z prawej strony. - Dodatkowo nie słuchajmy muzyki w słuchawkach, bo w ten sposób odcinamy się od otoczenia. Warto też zaopatrzyć swój rower w lusterko, by widzieć, co dzieje się dookoła nas - mówiłe kspert. 
***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michał Zieliński (pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower")

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

"Tragiczni". Pierwszy polski dokument o ostrokolarzach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 10:00
- "Ostro koło" polega na tym, że trzeba cały czas pedałować. Ten sposób jazdy sprawia, że jeżdżący nawiązuje organiczny kontakt z rowerem i zmienia mu się sposób postrzegania świata - przekonują Agata Walkosz i Jan Stąbor - twórcy filmu "Tragiczni". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kręcę do pracy". Rowerowa jazda z nagrodami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:13
Wystartowała akcja społeczna "Kręcę do pracy", w ramach której zostajemy nagrodzeni za… jazdę na rowerze do pracy.
rozwiń zwiń