Cohousing przyszłością urbanistyki?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 12:35
Koncepcja cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna, coraz częściej pojawia się w wizji miast przyszłości.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ GaudiLab

bloki mieszkania nieruchomości 1200.jpg
Mieszkania do życia i pracy - nowe zjawisko na rynku nieruchomości- Cohousing jest to sposób na realizację pewnej formy zamieszkania - mówi Agnieszki Labus z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i prezes Fundacji Laboratorium Architektury 60+. - Jak mówi jeden z prekursorów tej idei architekt Charles Durret z USA, jest to oddolna inicjatywa, która jest wynikiem niezadowolenia ludzi z istniejącej oferty mieszkaniowej.

Zakłada ona, że to mieszkańcy mają wpływ na ostateczny kształt inwestycji i sami mogą zaprojektować przestrzeń wspólną, która stanowi sedno całego cohousingu.


Posłuchaj
04:08 Czwórka/Pierwsze Słyszę - co housing 08.09.2021.mp3 O cohousingu opowiada projektantka Agnieszka Labus (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Cohousing t z angielskiego comon house, czyli przestrzeń w której mieszkańcy mogą się spotkać, mogą wspólnie zjeść posiłek, bo daje nam możliwość życia w niezależnych mieszkaniach lub domkach, a z drugiej strony daje możliwość niewymuszonej integracji - tłumaczy projektantka.

Taką przestrzenią wspólną może być kuchnia, jadalnia, basen, ogród czy warsztat. Wszystko zależy od mieszkańców, którzy są w stanie decydować w ramach procesu inwestycyjnego z czego będą korzystać, co im będzie odpowiadać i na co mają pieniądze. Dlatego mówi się, że jest to rozwiązanie szyte na miarę.


młodzi ludzie studenci zabawa akademik przyjaźn shutter 1200 DisobeyArt.jpg
Lokum dla studenta - akademik czy pokój na mieście?

Czytaj także:

Sama koncepcja cohousingu powstała w Danii, ale takie rozwiązania są coraz popularniejsze w Szwecji, Niemczech, czy Anglii. Przykładem może być mikro kompleks mieszkaniowy w Londynie, zaprojektowany na potrzeby grupy starszych kobiet, które spędzają wspólnie czas przygotowując wspólnie posiłek, uprawiając razem jogę, czy zajmując się ogrodem wchodzącym w skład kompleksu.

- Miałam okazję uczestniczyć w procesie tworzenia tego cohousingu. To jest pierwszy cohousing senioralny w Wielkiej Brytanii. Dużo cohousingów powstaje również na terenach wiejskich. Tworzą się grupy nastawione na uprawy różnych roślin i na ekologiczny sposób życia - opowiada Agnieszkia Labus. - Jest wiele cohousingów gdzie mieszkają ludzie w różnym wieku, o różnych potrzebach i zainteresowaniach. Niejednokrotnie grupy zawiązujące taki cohousing to osoby, które interesują się wspólną konkretną rzeczą i łączy ich pasja.

Czytaj także:

Według rozmówczyni Martyny Ogonek cohousing to przyszłościowa koncepcja, która może być alternatywą do tradycyjnych domów opieki i receptą na problem samotności.

- Badania pokazują, że samotność bardzo dotyka młodych ludzi, szczególnie pokolenie milenialsów - wyjaśnia. - Mniej chętnie zakładają rodzinę, wśród nich jest więcej rozwodów i ludzi którzy także z wyboru chcą żyć w samotności. Takie rozwiązanie pozwala im na prywatność w swoich domach, ale kiedy chcą będą mogą się integrować. W moim odczuciu takie miejsca mogą rozwiązać wiele problemów natury społecznej i w tym może pomóc architektura.

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 07.15

aw

 

Czytaj także

Yindies czyli yuppies z XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:34
Powraca moda z lat 80. Nie chodzi jednak o neonowe leginsy czy tapiry, ale styl jaki panował wówczas na Wall Street. Jak będzie on wyglądał w wykonaniu yindies - czyli young ironic nostalgic dresser? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skóropozytywność. Celebracja niedoskonałości

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:45
Media społecznościowe redefiniują standardy piękna i mobilizują do zmian nawet wielki koncerny kosmetyczne. Co kryje się za popularnymi ostatnio w sieci hasztagami #bodypositive, #skóropozytywność, czy #freethepimple (z ang. "uwolnij pryszcza")?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działaj Lokalnie. "W naturalnym środowisku, tam, gdzie jest życie"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 18:00
- Funkcjonujemy w ekosystemach, o które musimy dbać. Jeśli chcemy ratować naturę, powinniśmy zacząć od tego, co jest najbliżej nas - przekonuje Paweł Łukasiak, koordynator programu "Działaj Lokalnie" z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. 
rozwiń zwiń