Ranking uczelni i wolontariat w Lublinie - tak witamy dzień w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 14:00
W najbliższym wydaniu audycji między innymi sprawdzimy ranking światowych uczelni, powiemy o diecie wegetariańskiej dla psów i przeniesiemy się do Lublina, gdzie poszukiwani są wolontariusze. 
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.Foto: shutterstock

W czwartkowy poranek powiemy o diecie wegańskiej dla psów. Naukowcy z University of Winchester,  przeanalizowali powiązania między sposobem odżywiania, a wynikami zdrowotnymi domowych czworonogów. Przeprowadzone wśród opiekunów ponad 2500 psów w Wielkiej Brytanii badanie ankietowe wykazało, że dieta wegańska o odpowiedniej wartości odżywczej może być zdrowsza i bezpieczniejsza dla psów.

Jak jednak zaznaczają specjaliści, dieta musi być odpowiednio zbilansowana. - Istnieje naukowo opracowana dieta wegetariańska dla psów, jednak zupełnie inną kwestią są diety samodzielnie opracowane przez właścicieli bez odpowiedniej technologii i wiedzy - mówił w Czwórce weterynarz Piotr Dąbrowski. Wyniki amerykańskich naukowców zostały opublikowana na łamach czasopisma "PLOS ONE".

W audycji także opowiemy o nowym rankingu światowych uczelni. W zestawieniu The Center for World University Rankings, Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 381 miejscu, a na 402 pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski. Po raz 11. z rzędu pierwsze miejsce należało do Harvard University. W rankingu brane są pod uwagę takie kryteria jak: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczba międzynarodowych patentów.


Czytaj także: 

Po godzinie 8.15 gościem Czwórki będzie Aleksandra Stefanek z Warsztatów Kultury w Lublinie, z którą porozmawiamy o szczególnym wolontariacie. Ruszył nabór do programu Wolontariat Medialny. Lubelskie letnie festiwale, organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie, nie mogą obyć się bez wolontariuszy. Program daje niepowtarzalną okazję zdobycia praktycznych dziennikarskich umiejętności! Dodatkowo, w ramach Warsztatu Medialabowego Warsztatów Kultury w Lublinie rusza nowy cykl spotkań Dźwiękownia, poświęcony dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach.

W audycji także:

  • serwis kulturalny
  • przegląd prasy
  • serwis sportowy
  • Gamigowy Flesh.***

Na audycję Pierwsze słyszę zapraszamy w czwartek (28.04) po godz. 6.00. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

aw

Czytaj także

Token - cyfrowe dzieło sztuki? Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 22:40
Za nami pierwsza aukcja tokenu NFT w Polsce, jej wynik to 312.700 zł - 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Przedmiotem licytacji był cyfrowy model 3D, wykonany na podstawie rzeźby Tomasza Górnickiego "Fortune". To imponujący rezultat, ale czym tak naprawdę jest token NFT i jak działa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"FOMO 2021. Polacy a lęk przed odłączeniem podczas pandemii". Raport

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 13:30
Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski zarówno w grupie nastolatków, jak i młodych dorosłych wzrósł odsetek wysoko "sfomowanych". Są to osoby, które odczuwają lęk przed odłączeniem od sieci, informacji, zdarzeń m.in. w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń