Woda na Pikniku Naukowym. Co przyciągnęło zwiedzających?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 09:24
Pływanie w miodzie, chodzenie po wodzie czy granie w tenisa bańkami mydlanymi - tego typu eksperymenty można było zobaczyć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się w sobotę 21 maja. 
25. Piknik Naukowy był pełen atrakcji
25. Piknik Naukowy był pełen atrakcjiFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Kapryśna pogoda i mocny wiatr nie powstrzymały fanów nauki przed dotarciem na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym o wodzie, tegorocznym temacie Pikniku, opowiadało kilkudziesięciu wystawców. 

Tematy naukowe z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę osób. Niektórzy z nich na Piknik dotarli z konkretnym planem, by zobaczyć najbardziej interesujące ich eksperymenty, odwiedzić najlepsze stanowiska, inni przyszli na Piknik, by korzystać z tego, na co akurat trafią. Tematem tegorocznej odsłony wydarzenia była woda. 

- My jesteśmy z geologii, interesuje nas wszystko, co przeszłe, o wodzie - mówił jeden z odwiedzających Piknik. - Mamy nadzieję, że odnajdziemy odpowiedzi na kilka pytań - dodał. 

Odwiedzający przyznawali, że oferta jest tak duża, że trudno się zdecydować, któremu stanowisku, eksperymentowi czy doświadczeniu poświęcić czas. Na Piknik Naukowy przyjechali ludzie z całej Polski. - Podoba mi się stanowisko Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - zdradził jeden z fanów nauki. - Można tam zobaczyć mikroskop, który wykorzystuje krople wody - dodał. - Niezwykle ciekawe jest też stanowisko parków narodowych. 

Jednym z tematów poruszanych na Pikniku Naukowym był problem retencji wody. Jak zdradził jeden z odwiedzających, dowiedział się, że betonowane miasta uniemożliwiają dotarcie wody deszczowej do ziemi. - Zaledwie 1 na 7 kropli wody dociera do gruntu, reszta zostaje na powierzchni - dzielił się nowo zdobytą wiedzą. 


Posłuchaj
04:42 czwórka pierwsze słyszę 23.05.2022 piknik.mp3 Czym zachwycił 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Piknik Naukowy udowodnił, że woda jest wszędzie, że jest skarbem przyszłości. Nawet wystawcy pozornie niezwiązani z tematem wody udowodnili, jak cennym jest ona zasobem również w ich dziedzinie nauki. - Rozmawiałem z naukowcami z Centrum Badań Jądrowych - mówił jeden ze zwiedzających. - W ich dziedzinie woda jest stosowana jako moderator w reaktorach jądrowych. Służy do spowolnienia neutronów jądrowych, żeby te lepiej wybijały kolejne i żeby reakcja była podtrzymywana. A na koniec żebyśmy otrzymywali energię do naszych domów - dodał. 


25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Oliwii Krettek udało się też być świadkiem druku łapacza mgły, którego autorami są ludzie z Freelab Września. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Robert Grzędowski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 23.05.2022 

Godzina emisji: 6.11

pj

Czytaj także

25. Piknik Naukowy. Jak organizmy żywe funkcjonują w środowisku wodnym?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 21:50
Woda – to hasło 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód? W "Eurece" sprawdziliśmy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazowana czy źródlana - jaką wodę pić, żeby ćwiczyć bardziej efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:00
Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Dlatego osoby aktywne fizycznie muszą dbać o to, ile i jaką wodę piją. W "Czwartym biegu" zgłębialiśmy także tajniki wody w diecie odchudzającej. 
rozwiń zwiń