Odpowiedzialne zakupy. Szukaj jakości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:01
W czasach, kiedy influencerzy nadużywają swojej pozycji i reklamują produkty nierzadko wątpliwej jakości, Katarzyna Daniłko, znana jako Pani od Jakości, wytyka konsumentom błędy. - Wszystko jest dla ludzi, jednak namawiam, żeby kupować rzeczy dobrej jakości - mówi w Czwórce.
Katarzyna Daniłko czyli Pani od Jakości
Katarzyna Daniłko czyli Pani od Jakości Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

Pani od Jakości bywa bezlitosna - testuje, sprawdza, ujawnia niedociągnięcia i nieprawdę. - Weryfikujmy to, co influencerzy reklamują na swoich profilach. Czasami polecają produkty, których nie przetestowali i nie sprawdzili - tłumaczy gość audycji. - W wielu przypadkach trudno o rzetelność, bo stawki za reklamowanie produktów są naprawdę kuszące.


Najlepiej naturalne

Najlepiej kupować rzeczy wykonane z materiałów naturalnych. Nie da się całkowicie wyeliminować ich sztucznych odpowiedników, należy jednak odróżnić materiały sztuczne od syntetyków. - Materiały sztuczne pochodzą z natury, np. z celulozy z drzew, i potrzebujemy chemikaliów, żeby uzyskać włókna na ten materiał - wyjaśnia rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Materiał syntetyczny, taki jak poliester, akryl czy elastan, to są materiały, które powstają w laboratorium. To pochodne ropy naftowej i nie mają nic wspólnego z naturą. Nie przepuszczają powietrza, mocno nam szkodzą i ich nie polecam. Jednak również trudno czasem z nich nie korzystać. Stosowane są przy produkcji odzieży sportowej, kurtek przeciwdeszczowych czy parasolek.


Dobra marka - wysoka jakość?

Specjalistka zauważa, że nie zawsze to, co wydaje się "z górnej półki", jest dobrej jakości. Zdarza się, że czołowe, drogie marki stosują sztuczne materiały, każąc jednak płacić za takie produkty wysokie ceny. - Światowe i uznane firmy odzieżowe wykorzystują materiały takie jak poliester, bo łatwo je "obrobić". Łatwo barwić, dobrze się z nich szyje, nie gniotą się i łatwo je prać. O odzież naturalną trzeba bardziej dbać - wyjaśnia. - Teoretycznie poliester nie jest drogi. Płacimy więc za logo i projekt, ale nie tylko. Na cenę takiej odzieży mają także wpływ koszty związane z kampaniami reklamowymi, pokazami mody, wynagradzaniem influencerów i utrzymaniem mediów społecznościowych.  

Posłuchaj także:

 

Świadome zakupy

Pani od Jakości zachęca do czytania etykiet i do analizowania składu materiału, z którego wykonane jest ubranie przed zakupem.

- Wybierajmy materiały naturalne lub z niewielką domieszką materiałów sztucznych, najlepiej do 30 procent. Jeśli chodzi o buty, to jestem zwolenniczką skórzanych. To jest inwestycja na lata - tłumaczy Katarzyna Daniłko. - Zamiast "fast fashion" zastosujmy "long term fashion", czyli modę długowieczną. Kupujmy rzadziej, ale dobrej jakości. To będzie ekologia, bo taka rzecz dłużej nam posłuży. Tym samym zrobimy ukłon dla siebie, swojego portfela i dla naszej planety.


Posłuchaj
14:35 Czwórka/Pierwsze Słyszę pani od jakości 09.02.2023.mp3 Katarzyna Daniłko, czyli Pani od Jakości, o świadomych zakupach (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Daniłko (Pani od Jakości)

Data emisji: 09.02.2023

Godzina emisji: 9.15

aw

Czytaj także

"Nasza Żywność. Nasza Przyszłość" - czy kupujesz odpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 13:15
Ostatnio w niektórych sieciach sklepów spożywczych klienci mogli zobaczyć na produktach żywnościowych tajemnicze naklejki z hasłem #UkrytySkładnik. Ich celem było zwrócenie uwagi na uboczne skutki produkcji jedzenia, jakimi są łamanie praw człowieka i zatruwanie środowiska. Sprawdzamy, o co chodzi w akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wegemoda. Zamień buty skórzane na wykonane ze skórek winogron

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 10:56
Ekologia jest dla nas ważna. Nic więc dziwnego, że przyjaznych przyrodzie rozwiązań szukamy w wielu dziedzinach życia. Stylistka Anna Marciniak proponuje zamienić jedwab na len, a skórzane dodatki na te z kukurydzy, skórek jabłek czy winogron. 
rozwiń zwiń