Bitcoiny i tulipany w Holandii idą pod rękę

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 12:00
Do hodowli tulipanów potrzebne jest m.in. ciepło. Dużo ciepła emitują koparki kryptowalut. Holenderski startup postanowił połączyć te dwa fakty, koparki ogrzewają kwiatowe szklarnie, a plantator zarabia na tulipanach i kopie bitcoiny. 
Holendrzy wykorzystują kryptowaluty do hodowli tulipanów
Holendrzy wykorzystują kryptowaluty do hodowli tulipanówFoto: Shutterstock/r.classen

Holenderskie szklarnie do tej pory były uzależnione od ogrzewania gazem. Jednak ceny tego surowca, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, drastycznie wzrosły. Holenderscy farmerzy jednak znaleźli rozwiązanie tego problemu. Okazuje się, że kilka koparek kryptowalut pomaga im uniezależnić się od cen rosyjskiego gazu. 

Kryptowaluty mogą przynosić podwójne korzyści. Bitcoiny i tulipany są w stanie koegzystować w jednej szklani. Wysokie koszty ogrzewania tulipanowych tuneli spowodowały, że jeden z holenderskich startupów wpadł na pomysł wykorzystania ciepła z koparek kryptowalutowych do hodowli tulipanów. 

- Bitcoina kopie się za pomocą kart graficznych tzw. koparek kryptowalutowych, które potrzebują bardzo dużo prądu i wytwarzają bardzo dużo ciepła - wyjaśnia Alex Feringer, autor instagramowego konta krypto_inwestycje. - Tulipany, żeby rosnąć w szklarniach potrzebują m.in. odpowiedniej temperatury. Można umieścić koparki kryptowalut w szklarniach, a one tworzą ciepło niezbędne do wzrostu tulipanów - dodaje.


Posłuchaj
04:04 czwórka pierwsze słyszę 13.02.2023.mp3 Co łączy tulipany i bitcoiny? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Po raz pierwszy ten pomysł wykorzystano w Holandii. Ciepło z koparek ogrzewało kwiatowe tunele. - Dzięki temu biznes tulipanowy może się dalej kręcić i nie potrzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na ogrzewanie gazowe - zaznacza specjalista. 

Ulokowanie w szklarniach koparek kryptowalutowych podnosi temperaturę dokładnie o 34 stopnie Farenheita (czyli 1,1 stopnia Celsjusza). - Możemy to porównać do uruchomienia komputera na maksymalnych obrotach i grania w grę o dużych wymaganiach - opisuje rozmówca Mateusza Kulika. - Różnica jest taka, że do kopania bitcoinów potrzebujemy dużo więcej sprzętu, który działa 24 godziny na dobę na najwyższych obrotach - dodaje. 

Oczywistym zyskiem dla startupu są także wydobyte bitcoiny. To wszystko działa razem: bitcoiny są wykopywane, tulipany rosną i mogą być sprzedawane - biznes się kręci. 

Zobacz także:

Ogrzewanie tulipanowych szklarni przez koparki kryptowalutowe nie jest pierwszym pomysłem, na wykorzystanie energii uwalnianej podczas kopania bitcoina. - W Polsce podłączono koparkę kryptowalut do paneli słonecznych, które zapewniały jej energię, a ciepło, które ona dawała było wykorzystywanego do podgrzewania wody dla domu - mówi Alex Feringer. - Innym pomysłem było zasilanie paneli podłogowych. Koparka kryptowalut ustawiona w zwykłym pokoju będzie działała jak grzejnik, choć one trochę bardziej hałasują - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 09.38

pj

Czytaj także

Kryptowaluty. "To nieekologiczna forma płatności"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:30
Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów są niestety nie tylko szybką, ale także mało ekologiczną formą płatności. Wydobycie Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co niektóre kraje przez cały rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń