Dzień Czekolady. Co wiemy o najsłynniejszym smakołyku świata?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 16:30
Czekolada znana jest na całym świecie jako słodki rarytas. Jednak jej początki to raczej gorzki smak sprzed wieków, z Ameryki Południowej. Z okazji Dnia Czekolady przybliżamy historię tego przysmaku. 
CzekoladaZdjęcie ilustracyjne
Czekolada/Zdjęcie ilustracyjneFoto: AlexeiLogvinovich/Shutterstock.com

Rytualne początki

12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady. To jeden z najpopularniejszych słodkich deserów na świecie. Jednak nie zawsze tak było. - Początkowo czekolada była tylko pitna. Zgniecione ziarno kakaowca z dodatkiem wody, podgrzewane było na kamieniu - mówi Joanna Szulc z poznańskiego Muzeum Czekolady. - Tak powstawało kakao ceremonialne zwane "gorzką wodą". Pite było przez Majów i Azteków. Oczywiście był to napój tylko dla wybrańców, który miał zapewnić szczęście. Zapewne wielu z nas dzisiaj jednak ten napój by nie smakował.

Stosunkowo niedawno, bo niecałe 200 lat temu, czekolada weszła na inny poziom i pojawiła się w formie jaką znamy obecnie. Pierwszą tabliczkę słodkiego przysmaku uzyskano w Anglii. - Brytyjski przedsiębiorca Francis Fry wlał do formy mieszankę kakao, cukru, mleka w proszku i rozpuszczonego tłuszczu - tłumaczy rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Tym samym zagęścił płynną czekoladę i w ten sposób powstały pierwsze tabliczki czekolady.


Światowy przysmak 

Od tego czasu czekolada zyskała zawrotną popularność. W 2021 roku statystyczny Polak zjadł jej ponad pięć i pół, a Niemiec ponad osiem kilogramów. Czekolada dla cukiernika jest jak złoto czy diamenty dla jubilera. To jeden z najdroższych składników do deserów i ciast. Wśród rodzajów wyróżniamy czekolady gorzkie, mleczne, białe czy deserowe. Przez lata naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak chętnie się nią zajadamy.

- Jak się okazuje, wcale nie chodzi tu o cukier. Tak naprawdę to tłuszcz jest nośnikiem smaku, a w czekoladzie jest roślinne masło kakaowe - wyjaśnia specjalistka. - To ono wpływa na smak i aktywizuje serotoninę, czyli hormon szczęścia w naszym organizmie. Ten rodzaj wyrobu cukierniczego ma także zbawienne działanie na nasz organizm. Powoduje wydzielanie endorfin produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym, poprawiających nastrój i łagodzących ból.


Zobacz także: 


Posłuchaj
03:49 Czwórka/Pierwsze Słyszę - czekolada 12.04.2023.mp3 O czekoladzie opowiada Joanna Szulc z Muzeum Czekolady w Poznaniu (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Jak dowiedli naukowcy to również tłuszcz ma największe znaczenie w uzależnieniu nas od smaku czekolady. - Trwają prace nad zmniejszeniem jego zawartości w pojedynczej kostce. Niewykluczone, że niedługo będziemy mogli zjeść jej jeszcze więcej - zauważa Joanna Szulc. - Póki co, jak zalecają dietetycy, bezkarnie możemy zjeść tylko sześć kostek gorzkiej czekolady dziennie. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Belgijskie praliny na mistrzowskim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 12:19
- Miałem szczęście być uczniem belgijskiego mistrza Jeana-Pierre'a Wybauwa - mówi cukiernik Tomasz Deker. - Był on niesamowitą osobowością, człowiekiem, który o czekoladzie wiedział wszystko - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy cukier może uzależniać jak kokaina?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 08:47
Zarówno cukier, jak i narkotyki pobudzają te same ośrodki mózgowe, jednak robią to nieco inaczej. Badacze z PAN sprawdzili, które obszary mózgu odpowiadają za bodźce związane ze słodkim jedzeniem i środkami uzależniającymi.
rozwiń zwiń