Ogólnopolskie liczenie bocianów. Wolontariusze poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 10:24
Międzynarodowy Spis Bociana Białego odbywa się raz na 10 lat. Osoby odpowiedzialne za to przedsięwzięcie poszukują wolontariuszy, którzy mają chęć wspólnie z nimi stworzyć ewidencję bocianów. Pomoc ochotników w liczeniu bocianów będzie nieoceniona, a dzięki ich zaangażowaniu - dane dokładniejsze. 
Zbliża się ogólnopolskie liczenie bocianów
Zbliża się ogólnopolskie liczenie bocianówFoto: shutterstock Fercast
  • W lipcu odbędzie się VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego.
  • Do ogólnopolskiego liczenia bocianów niezbędni są wolontariusze
  • Każdy wolontariusz musi mieć lornetkę lub telefon z dobrym zoomem, środek transportu. 
  • Ochotnicy zobowiązani są do robienia notatek - ile bocianich gniazd jest na wybranym terenie, ile zajętych i jaka jest liczebność lęgu. 

Międzynarodowy Spis Bociana Białego - w Polsce to trudne zadanie

W tym roku odbędzie się już ósmy Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Takie dane zbierane są raz na 10 lat. Podobne akcje organizowane są również w innych krajach, ale to u nas zadanie jest bardzo trudne. Główne wyzwania badaczy to duży teren kraju, a także duża liczba ptaków. To sprawiło, że zaproszenie wolontariuszy do spisu okazało się niezbędne. 

- To nie jest łatwa sprawa, są kraje, gdzie dość łatwo można policzyć bociany co do pary, np. w Albanii i innych krajach bałkańskich. Tam jest ich niewiele, zajmują mały teren, łatwo je policzyć - zauważa dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Polska to jednak wyzwanie. Bocianów jest dużo, a najwięcej tam, gdzie mało ludzi do ich liczenia. Zdarza się, że musimy trochę bawić się we wróżbiarstwo, a mówiąc fachowo, w metody predyktywne, czyli na podstawie danych, które mamy, szacować, ile bocianów może być na terenach, gdzie nikt nie pojechał i nie sprawdził. 

Ogólnopolskie liczenie bocianów - wolontariusze poszukiwani

To pokazuje, jak ważne jest zaangażowanie wolontariuszy. - Im więcej mamy dobrych danych, zebranych w terenie, tym nasze szacowania są lepsze i dokładniejsze - wyjaśnia naukowiec.


Posłuchaj
03:51 czwórka pierwsze słyszę 12.02.2024 bociany 8.37.mp3 VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego - potrzebni są wolontariusze (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

W Polsce jest ponad 2000 gmin. W każdej z nich poszukiwani są chętni do zaangażowania się w liczenie boćków. Ich zadaniem będzie odwiedzenie wszystkich gniazd na danym terenie i odnotowanie efektów lęgów. Chętni powinni dysponować telefonem lub lornetką i jakimś środkiem transportu. - To może być rower. 20 lat temu, gdy zaczynałem swoją przygodę z bocianami, jeździłem właśnie na rowerze - zdradza rozmówca Martyny Ogonek. - Możemy korzystać też z samochodu czy motocykla, to nie ma znaczenia. Warto zabrać ze sobą coś, co pozwoli nam podejrzeć gniazdo - lornetkę czy telefon z dobrym zoomem. 

Sprawdź też:

Jak zostać wolontariuszem bocianiego spisu?

Aby zostać wolontariuszem VIII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, należy stronę o takiej nazwie odnaleźć w serwisie Facebook. Tam wybrać kontakt do koordynatora wojewódzkiego i się zgłosić. Wiele gmin jest już zajętych, ale inne wciąż czekają na chętnych. 


Każdy z wolontariuszy zobowiązany jest do robienia notatek - ich forma jest dowolna, ważne by były tam wszystkie wymagane dane. - Rozpiętość wiekowa wolontariuszy jest bardzo duża. Wśród chętnych są całe rodziny z nastoletnimi dziećmi, ale też seniorzy w wieku około 90 lat - zdradza dr Marcin Tobółka. - Każdy swoje notatki może prowadzić tak, jak mu wygodnie. Najważniejsze jest, by dokładnie podać lokalizację gniazd i zbadać wszystkie gniazda na danym terenie.    

Chętni do pomocy przy spisie bocianów mogą się zgłaszać do końca czerwca. Prawdopodobnie liczenie będzie odbywało się w między 1 a 15 lipca, choć jak mówi rozmówca Czwórki, ten termin może być korygowany w zależności od tego, kiedy przylecą bociany. 

Spis bociana białego przyczyni się do ochrony tego gatunku, a także pomoże w planowaniu działań przestrzennych w kraju, np. budowie dróg z poszanowaniem przyrody. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 12.03.2024 

Godzina emisji: 8.37

pj/wmkor

Czytaj także

Złota rybka zagrożeniem? Gigantyczne okazy znaleziono w jeziorach USA

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:30
Wypuszczone z domowych akwariów na wolność złote rybki urosły i zagrażają ekosystemowi. Władze Minnesoty w USA zaapelowały do mieszkańców stanu, żeby przestali wypuszczać rybki akwariowe do jezior i rzek. Uwolnione okazy szybko rosną i są zagrożeniem dla rodzimych gatunków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bociany w drodze. Co czeka je w trakcie lotu?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 18:00
Nie dość, że przyleciały później niż zwykle, to z roku na rok jest ich coraz mniej. - Bocianom brakuje w Polsce łąk i pastwisk, w podróży do ciepłych krajów czyhają na nie różne niebezpieczeństwa - mówi Ireneusz Kaługa, prezes Grupy EkoLogicznej z Siedlec.  
rozwiń zwiń