Granty Rektora AGH przyznane. Wyróżniono m.in. drukowanie czekolady i biżuterię z odpadów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 12:52
Projekty studenckich kół naukowych AGH w Krakowie otrzymały fundusze na rozwój - Granty Rektora. Dofinansowanie łącznie wynosi 1,5 miliona złotych. To duży zastrzyk finansowy dla rozwoju młodych naukowców i ich projektów, jak drukowanie czekolady czy produkcja biżuterii z odpadów. Wybrano też projekty strategiczne. 
Dofinansowanie dla projektów studenckich wynosi 1,5 miliona. Granty Rektora AGH to duża pomoc dla młodych naukowców
Dofinansowanie dla projektów studenckich wynosi 1,5 miliona. Granty Rektora AGH to duża pomoc dla młodych naukowcówFoto: William Perugin/Shutterstock.com
  • W konkursie Granty Rektora AGH przyznano dofinasowanie na rozwój projektów kół naukowych. 
  • Dofinansowano ponad 100 pomysłów. 9 z nich uznano za strategiczne. 
  • Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Koło Naukowe Hefajstos i Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping.
  • Studenci z AGH Rapid Prototyping opracują głowicę do druku czekolady metodą 3D. 
  • Hefajstos sprawdzi jak wykonać biżuterię z drogich odpadów poprodukcyjnych. 

Do konkursu o Granty Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zgłoszono mnóstwo projektów. Ponad sto najbardziej ambitnych, wizjonerskich z pomysłów studenckich kół naukowych uczelni otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę ponad 1,5 miliona złotych.  

Słodki druk czekolady

Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Koło Naukowe Hefajstos i Koło Naukowe AGH Rapid PrototypingMłodzi badacze z KN Rapid Protyping chcą wprowadzić do druku 3D produktów spożywczych - czekoladę.

- Nasz projekt polega na opracowaniu głowicy, metodologii drukowania czekolady z czekolady dostępnej ogólnie, a nie przeznaczonej specjalnie do druku 3D - mówi Stanisław Pigoń, przedstawiciel Koła. - Chcemy, by każdy amator mógł sobie coś z czekolady wydrukować. 

Obecnie czekoladowy druk jest możliwy. Jednak by korzystać z niego należy kupić specjalną drukarkę, a u jej producenta zaopatrzyć się w czekoladę, której cena znacznie odbiega od rynkowej. - Nasz projekt opiera się na istniejącej już drukarce. Chcemy opracować jedynie głowicę do niej oraz system przeprowadzania czekolady przez drukarkę. 

Sprawdź także:

Gość Kamila Jasieńskiego zdradza, że założeniem całego projektu jest zbadanie możliwości druku 3D z wykorzystaniem materiałów, które się bardzo łatwo topią np. wosku, ale też sprawdzenie czy taki druk można wykorzystać np. w jubilerstwie. - Wyzwaniem będzie utrzymanie temperatury, chłodzenie materiału zaraz po jego stopieniu - wymienia. - Nie wykluczone, że pierwsze wydrukowane czekoladki powstaną za 3 miesiące, albo pół roku. Tego jeszcze nie wiemy. Wszystko zależy od wyzwań jakie napotkamy po drodze. 

Stanisław Pigoń zaznacza, że problemem może być krystalizacja czekolady, ale z pewnością zachowa ona swój słodki, wyjątkowy smak. 

Biżuteria od Hefajstosa

Innym projektem wyróżnionym przez Rektora AGH jest pomysł Koła Naukowego Hefajstos, które pracuje nad wytwarzaniem biżuterii z odpadów poprodukcyjnych.

- Chcemy wykorzystać materiał po produkcji, odpad z tej produkcji - wyjaśnia Paulina Kała z KN Hefajstos. -Materiał, który jest zgrzewany wybuchowo, czyli łączony w pewien konkretny sposób, sprawia, że po jego produkcji zostaje mnóstwo odpadów - część się nie zgrzała, część zgrzała się nie do końca, albo nie wiemy czy się zgrzała. Ten materiał nie może trafić do klienta, więc ląduje w odpadach. Przez jego właściwości jest go trudno recyklingować. 


Posłuchaj
10:31 czwórka pierwsze słyszę 16.02.2024 granty 8.17.mp3 Autorzy projektów wyróżnionych Grantem Rektora AGH opowiadają o swoich pomysłach i planowanych badaniach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Gość Kamila Jasieńskiego szacuje, że blisko 1/3 tego co zamówił klient trafia na odpady. - Zwykle są to drogie materiały, takie jak tytan, stopy tytanu, miedź, stal. Powstają np. materiały z dwóch warstw stali i miedzi - opowiada. - Taki połączony odpad trzeba recyklingować mechanicznie. To jest bardzo drogie, nieopłacalne. Tak powstał nasz projekt tworzenia biżuterii z odpadów.  

Paulina Kała podkreśla, że młodzi naukowcy z Koła Naukowego Hefajstos chcą wykorzystać wszystko to, co otrzymają w odpadach. - Te odpady są też ładne, chcemy to pokazać światu - zdradza. - My nie będziemy ich rozdzielać, będziemy je obrabiać plastycznie i wiórowo - szlifować, toczyć, wiercić, wycinać. Spróbujemy je przewalcować i przekłuć. 

Studenci planują zacząć od klasycznej biżuterii, ale najpierw czekają ich badania, testowanie materiałów. - Musimy sprawdzić jak takie odpady poddają się obróbce, musimy wyłapać problemy, sprawdzić jak korodują, zobaczyć jak się zachowują pod wpływem temperatury, jak się je tnie - wymienia Paulina Kała

Przed studentami wszystkich kół naukowych wyróżnionych Grantem Rektora miesiące pracy. 

Wnioski konkursowe rozpatrywane były w dwóch kategoriach:

  • grant konstrukcyjny – na projekty inżynierskie (np. konstrukcje, stanowiska badawcze/laboratoryjne etc.),
  • grant badawczy – na projekty o charakterze naukowo-badawczym.

Projekty strategiczne 

Dziewięć projektów wyróżnionych Grantem Rektora uznano za strategiczne, czyli takie, których efekty będą widoczne w długim horyzoncie czasowym, rokujące gwarantowany sukces naukowy czy konstrukcyjny i tym samym promujące uczelnię. Są to:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Paulina Kała (KN Hefajstos AGH), Stanisław Pigoń (KN AGH Rapid Prototyping)

Data emisji: 16.02.2024 

Godzina emisji: 8.18

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interstudent 2024. Znamy tegorocznych laureatów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 16:40
W Polsce kształci się już ponad 105 tysięcy studentów z zagranicy - na przekroczenie tego pułapu nasze  uczelnie czekały kilkanaście lat. Jednym z nich jest Heybat Naghiyev z Azerbejdżanu - zdobywca tytułu Interstudent 2024 w kategorii studia magisterskie. 
rozwiń zwiń