Koniec opakowań plastikowych - Unia Europejska szykuje przepisy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 09:32
Przeciętny Europejczyk wytwarza rocznie 190 kg odpadów opakowaniowych roczne - to plastikowe pudełka, popularne sklepowe "zrywki" czy kubki do kawy. W ostatniej dekadzie ilość tego typu odpadów wzrosła o 25 procent. Recykling nie wystarcza, dlatego trzeba ograniczyć zużycie plastiku. Problemem zajęła się Unia Europejska.  
Europa ma duży problem z plastikiem - gdy recykling nie wystarcza, należy ograniczyć jego zużycie.
Europa ma duży problem z plastikiem - gdy recykling nie wystarcza, należy ograniczyć jego zużycie. Foto: shutterstock/JasminkaM
  • 190 kg odpadów opakowaniowych rocznie wytwarza przeciętny Europejczyk. 
  • Góry plastikowych śmieci rosną. Unijni urzędnicy zdecydowali zająć się tym problemem. 
  • Wśród proponowanych przez nich przepisów jest ograniczenie zużycia opakowań plastikowych, takich jak: torebki foliowe w sklepach i na bazarkach, plastikowe opakowania na minikosmetyki w hotelach czy folia stretch na lotniskach. 
  • Ekolodzy są zgodni - recykling nie nadąża za produkcja odpadów, dlatego musimy plastiku produkować mniej.

Problem ogromnej ilości śmieci plastikowych cały czas rośnie. Europa zalewana jest plastikowymi opakowaniami. Nad tym zagadnieniem postanowili pochylić się unijni urzędnicy. Proponowane przez nich rozwiązanie dotknie m.in. sklepy, hotele, firmy cateringowe, ale i klientów. 

Unia Europejska szykuje przepisy dot. ograniczenia plastiku

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie ograniczenia stosowania plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Nowy zakaz, gdy wejdzie w życie, obejmie m.in. torebki foliowe oraz opakowania plastikowe na warzywa owoce stosowane w marketach czy na bazarkach. - Ten zakaz będzie dotyczył tych cienkich foliówek, które w tym momencie są wykorzystywane i stosowane nagminnie w sklepach. Pakujemy w nie głównie warzywa i owoce - tłumaczy Joanna Szubierajska, redaktorka naczelna portalu ekologia.pl. - Myślę, że będziemy się musieli do tego zakazu dostosować i tak jak kiedyś, przychodzić z własnymi torbami - dodaje. 

Przepisy proponowane przez unijnych włodarzy to świeża spraw i propozycje rozwiązania problemów związanych z ich wprowadzeniem dopiero będą się pojawiały. Zakaz będzie obowiązywał od 2030 roku.  


Posłuchaj
03:25 czwórka pierwsze słyszę 19.03.2024 opakowania 8.16.mp3 O proponowanych unijnych przepisach dotyczących ograniczenia zużycia plastiku opowiada Joanna Szubierajska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Hotele - koniec szamponów w plastiku

Zmiany dotkną również branży hotelarskiej. Z hotelowych łazienek mają zniknąć miniaturowe szampony, odżywki, balsamy w opakowaniach plastikowych. - Branża będzie musiała się z tym zmierzyć - będzie musiała wyeliminować mydełka i inne produkty w plastikowych opakowaniach, które często są do naszej dyspozycji w pokojach - mówi rozmówczyni Martyny Ogonek. - Większość osób, które wyjeżdżają na dłuższe wakacje, i tak zabiera ze sobą kosmetyki. 

Joanna Szubierajska zauważa, że alternatyw dla szamponów w plastiku na rynku jest już sporo, choć ich wdrożenie będzie skutkować wyższą ceną. Ta z pewnością zostanie pokryta przez klienta. 

Nowe przepisy, jeżeli wejdą w życie, będą skutkowały tym, że zakazana zostanie popularna na lotniskach folia do owijania walizek. - Ma zniknąć ten proceder na lotniskach. To dopiero propozycja, ale jak ten zakaz będzie egzekwowany, tego dokładnie nie wiemy - zaznacza ekspertka. - Trzeba jednak podkreślić, że Europa ma ogromny problem z plastikiem. 

Recykling nie nadąża

Rozmówczyni Czwórki zauważa, że wdrożone rozwiązania recyklingowe nie wystarczają do przetworzenia tysięcy ton odpadów plastikowych, które wytwarzamy. - Tu najważniejsze jest, żeby obieg tych opakowań plastikowych był obiegiem zamkniętym - produkujemy coś i ponownie wykorzystujemy - wyjaśnia. - Jeśli to będzie działało, to ograniczenia przestaną być potrzebne. 

Na razie jednak ekolodzy są zgodni - recykling nie nadąża za produkcja odpadów, dlatego musimy plastiku produkować mniej.

Wstępne porozumienie Parlamentu i Rady UE zostanie teraz przekazane do zatwierdzenia przedstawicielom państw członkowskich w Radzie, a także Komisji Środowiska w Parlamencie Europejskim. Aby przepisy mogły wejść w życie, regulacje muszą zostać formalnie przyjęte przez obie instytucje. Dopiero wtedy będą opublikowane w dzienniku urzędowym, a obowiązywać będą 18 miesięcy od opublikowania. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowałaMartyna Ogonek

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 08.16

pj/wmkor

Czytaj także

Elektrośmieci. Dlaczego warto oddać smartfon do recyklingu?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 11:16
- Stare telefony, które zalegają w naszych szufladach, są kopalnią ważnych i nierzadko cennych pierwiastków, jak złoto, platyna, a przede wszystkim lit - mówił Sławomir Brzózek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w grupie Eneris.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile mięsa jedzą Francuzi? Za dużo, by skutecznie dbać o planetę

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 11:59
Gdyby mieszkańcy Francji zmniejszyli o połowę spożycie mięsa, kraj bez problemu osiągnąłby swoje cele klimatyczne - twierdzą autorzy nowego raportu przywoływanego przez dziennik "Le Monde". Tymczasem branża hodowców zwierząt we Francji trzyma się mocno i chciałaby utrzymać konsumpcję mięsa na dotychczasowym poziomie. Problem w tym, że Francuzi spożywają dwukrotnie więcej mięsa, niż wynosi średnia światowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznańskie butelkomaty na hasło. Kiedy system kaucyjny w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 09:38
Od stycznia 2025 w Polsce będzie obowiązywał system kaucyjny. Do każdej plastikowej i szklanej butelki zostanie doliczone 50 groszy - odzyskamy je, gdy puste opakowanie zwrócimy w sklepie lub butelkomacie. Butelkomaty na hasło to pomysł poznańskich naukowców. 
rozwiń zwiń