Czytamy więcej? Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań za 2023 rok

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 12:20
Jak wynika z badań Biblioteki Narodowej, w ubiegłym roku 43 procent Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie wśród mężczyzn w wieku 25-39 lat. Czy rzeczywiście czytamy więcej? O wynikach raportu rozmawiamy z promotorem czytelnictwa Marcinem Okoniewskim, znanym jako Okoń w Sieci.
Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w ciągu roku czytelnictwo wzrosło o 9 punktów procentowych i osiągnęło najwyższy poziom od dekady
Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w ciągu roku czytelnictwo wzrosło o 9 punktów procentowych i osiągnęło najwyższy poziom od dekadyFoto: shutterstock/4 PM production
  • Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań czytelnictwa za 2023 rok.
  • Od 1992 roku badania są prowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku 15 i więcej lat. 
  • Tegoroczny raport pokazuje, że czytamy więcej. W ciągu roku wzrost wyniósł 9 punktów procentowych.  
  • W badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono internet jako źródło pozyskiwania informacji o książkach. 

Badanie czytelnictwa 2023 - jakie są dane opublikowała Biblioteka Narodowa? 

W Polsce osiągnęliśmy najlepszy wynik czytelnictwa od 10 lat - poinformowało Ministerstwo Kultury. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w porównaniu z rokiem 2022 czytelnictwo wzrosło o 9 punktów procentowych i osiągnęło najwyższy poziom od dekady.

43 procent Polaków w 2023 roku przeczytało co najmniej jedną książkę. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie wśród mężczyzn w wieku 25-39 lat. W 2021 i 2022 roku czytelnictwo książek w Polsce utrzymywało się na poziomie 34 procent. Wg autorów raportu najnowsze dane oznaczają jego bardzo duży wzrost.

- No wiadomo, że te liczby zawsze wszystkich radują. Z jednej strony lubimy się nimi chwalić, z drugiej strony wykorzystywane są do biczowania - mówi Marcin Okoniewski. - Mnie jednak z tego raportu, który jest o 25 stron dłuższy od zeszłorocznej edycji, interesują inne rzeczy, które tam można wyczytać.Optymistyczne dane, ale czy czytamy więcej?

W opinii gościa Czwórki wyniki raportu nie są tak optymistyczne, a poprawa czytelnictwa nie jest znacząca. Wszystko zależy od tego, jak zdefiniujemy czytelnictwo. - Jeżeli ktoś przeczytał jedną książkę, co nie jest jakimś wielkim wyczynem, to czy kogoś takiego można już traktować jako czytelnika? - zastanawia się Michał Okoniewski. - W raporcie jest także inna statystyka - ile osób przeczytało więcej niż siedem książek w roku. Tu można uznać, że to jest jakiś wprawiony czytelnik. Tymczasem okazuje się, że to nadal jest osiem procent, podobnie jak było. I ta statystyka od lat się nie zmienia, więc można powiedzieć, że więcej osób chciało zasmakować czytania z różnych względów.


Źr. Youtube/ZBRODNIA I KAWA [#02] 5 nowości - kryminał, sensacja, thriller


Rozmówca Kamila Jasieńskiego zwraca uwagę, że badanie nie obejmuje, w jego przekonaniu istotnych grup czytelników. - Badanie nie objęło osób poniżej 15 roku życia. I tutaj jest duży problem, bo jednak grupa wiekowa 11-17 lat, to napływ nowych czytelników. To jest boom literatury młodzieżowej w tym przedziale wiekowym - zaznacza. - To widać chociażby w kolejkach do autorki "Rodziny Monet", Weroniki Marczak, czy innych autorów książek młodzieżowych. Gdyby uwzględnić najmłodszych czytelników, statystyki mogłyby być lepsze. W badaniu brakuje również osób słuchających audiobooków. Jest ich naprawdę sporo, szczególnie są to mężczyźni, i oni też nie są uwzględniani w tym badaniu.


Posłuchaj
13:43 CZWORKA/Pierwsze słyszę - badanie czytelnictwa 10.04.2024.mp3 O badaniu czytelnictwa za rok 2023 opublikowanym przez Bibliotekę Narodową rozmawiamy z Marcinem Okoniewskim, znanym jako Okoń w Sieci (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Skąd czerpiemy wiedzę o książkach?

Skąd czerpiemy wiedzę na temat książek? W raporcie, po raz pierwszy, pojawiły się wskazania, że źródłem informacji o nowościach czytelniczych są m.in. media społecznościowe, internet i kanały na różnego rodzaju platformach, za którymi stoją propagatorzy czytelnictwa.

- Cieszę się, że w końcu zostało to nazwane wprost i po imieniu. W zestawieniu zajmujemy drugie miejsce, jeśli chodzi o źródło pozyskiwania wiedzy o książkach. Więc z tego wynika, że odgrywamy ogromną rolę - tłumaczy Marcin Okoniewski. - Można powiedzieć, że papierowa reklama przeszła już do lamusa i my propagujemy książki w internecie. Cieszę się więc, że ja i mi podobne osoby zostaliśmy uwzględnieni w tych badaniach i że okazuje się, że rzeczywiście mamy duży wpływ na zachęcanie różnych grup do czytania.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marcin Okoniewski (Okoń w Sieci)

Data emisji: 10.04.2024 

Godzina emisji: 7.30

aw/pj/wmkor

Czytaj także

Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka - od pasji czytania do Człowieka Książki 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 18:10
Od czasów pandemii społeczność miłośników książek, która zachęca do czytania, zyskuje wielu fanów. Swoją pasją do książek w sieci dzieli się między innymi Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka, która za swoją aktywność w sieci została wyróżniona tytułem Człowiek Książki 2023 roku. - Podczas odbierania nagrody towarzyszył mi wachlarz emocji - mówi Nela w Czwórce.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 13:56
Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
rozwiń zwiń