Obowiązkowe OC dla posiadaczy elektrycznych hulajnóg

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 14:02
Małe pojazdy elektryczne, zdaniem Unii Europejskiej stwarzają coraz więcej problemów natury prawnej. Dyskusyjna jest choćby kwestia ponoszenia odpowiedzialności szkody za wyrządzone przez właścicieli tych urządzeń. 
Audio
  • Właściciele elektrycznych motorowerów, deskorolek i hulajnóg z obowiązkowym OC? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Do tej pory obowiązkowe ubezpieczenie OC musieli wykupić wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych. Obowiązek nie dotyczył właścicieli tzw. małych pojazdów elektrycznych np. właścicieli rowerów elektrycznych (które potrafią osiągnąć prędkość nawet 60 km/h). To niebawem ma się zmienić. 

- Komisja Europejska zaczęła się zastanawiać, czy prawo rzeczywiście nadąża za technologią. Małe pojazdy elektryczne mogą także stanowić niebezpieczeństwo na drodze i dokonywać zniszczeń. Potrzebne jest wprowadzenie ubezpieczenia, które będzie chroniło przed takimi wypadkami - przekonywał Maciej Gajewski ze Spider's Web.

Kogo oprócz właścicieli elektronicznych hulajnóg będzie obowiązywało obowiązkowe ubezpieczenie OC? Czy mniejszych pojazdów elektrycznych będzie przybywać i czy ich użytkowanie będzie wymagało wprowadzenia nowego katalogu zasad? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Gajewski (Spiders Web)

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 8.17

ac/kd

Czytaj także

Czy wystarczająco chronimy swoje dane osobowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 11:24
Firma Splash Data opublikowała listę najgorszych haseł 2018 roku. Najpopularniejszym hasłem jest niezmiennie "123456".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pink tax". Czy kobiety płacą więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 15:40
O "pink tax" mówi się, że to podatek od płci. - Nie chodzi tu o usankcjonowaną opłatę, tylko o rodzaj zachowań konsumenckich i o to, jak polityką cenową sterują firmy - wyjaśnia Tomasz Jaroszek z Platformy Edukacyjnej Kapitalni.org.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w przepisach o bitcoinie. Ile zapłacisz podatku?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 11:48
- Opodatkowaniu w wysokości 19 proc. będzie podlegała wymiana waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawa majątkowe inne niż waluta wirtualna - mówi mecenas Piotr Bienkiewicz.
rozwiń zwiń