Rygor sanitarny w akademikach i zajęcia online - co zmieni się dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:45
Każda z uczelni podejmuje własne decyzje, dotyczące nowego roku akademickiego. Najczęściej zajęcia odbywać się będą w trybie mieszanym: w mniejszych grupach - stacjonarnie, w większych, np. wykłady - zdalnie. Jednak na przykład Uniwersytet Warszawski cały zimowy semestr zamierza przeprowadzić online.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Koronawirus na studiach. Jak sobie radziliśmy i co będzie dalej?

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nowy rok akademicki rozpocznie się 5 października. - W tym roku uroczysta inauguracja będzie miała inną formę, nie odbędzie się tradycyjny pochód naszej społeczności przez kampus, a wydarzenie będzie można śledzić online - opowiada Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik uczelni. Wykłady na AGH odbywać się będą zdalnie, ale na zajęcia praktyczne, jak ćwiczenia projektowe trzeba będzie stawić się osobiście, z zachowaniem środków bezpieczeństwa. - Pobyt studentów na uczelni ograniczony będzie do minimum. Przychodzimy na zajęcia na krótko przed nimi i wychodzimy zaraz po ich zakończeniu. Zajęcia będą też kumulowane w blokach kilkugodzinnych, bez przerw, by ograniczyć spotkania m.in. na korytarzach - opowiada rzecznik. 

smutek dziewczyna okno depresja kobieta 1200.jpg
Psychoterapia dla młodzieży online - jak to działa i komu jest potrzebne?

Posłuchaj
04:11 2020_09_14_PR4_ Pierwsze słyszę uczelnie.mp3 Powrót na studia w czasie pandemii - co się zmieni? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Na Politechnice Warszawskiej zajęcia także odbywać się mają w formie mieszanej. Inauguracja odbędzie się 1 października i także śledzić ją będzie można online. - Zajęcia, które generują największe zgromadzenia w salach i ciągach komunikacyjnych, czyli na przykład wykłady, będą prowadzone w formule zdalnej. Pozostałe będą zrealizowane w trybach zdalnym-mieszanym i stacjonarnym-mieszanym, z uwzględnieniem różnic dostosowanych do wymagań poszczególnych wydziałów i etapów cyklu dydaktycznego - tłumaczy Izabela Koptoń-Rynic, rzecznik prasowy uczelni.

shutterstock_respirator 1200.jpg
Zdalny respirator - wynalazek polskich naukowców do walki z koronawirusem

Czytaj także:

Podobnie będzie na Politechnice Lubelskiej, gdzie także rozważany jest wariant hybrydowy. Tu zajęcia dla studentów I roku rozpoczną się dopiero 15 października. Pozostali zaczną naukę już na początku miesiąca. - Część zajęć odbędzie się zdalnie, a część w formie tradycyjnej, w budynkach uczelni - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik tej uczelni. - Większość zajęć, jak wykłady, czy wychowanie fizyczne, prowadzone będzie online. Jednak na ćwiczenia laboratoryjne studenci będą uczęszczać stacjonarnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Forma prowadzenia zajęć może różnić się oczywiście w zależności od wydziału, bo każdy kierunek ma swoją specyfikę - mówiła gość Czwórki.

Czytaj także:

Obostrzenia sanitarne obowiązywać będą również w akademikach. Na przykład studenci krakowskiej AGH w dotychczas trzyosobowych pokojach mieszkać będą maksymalnie w dwie osoby. - W zasadzie cała formuła zakwaterowania się zmieni, w przestrzeni miasteczka studenckiego obowiązywać będzie nakaz zakrywania ust i nosa - tłumaczy rzecznik tej uczelni. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 7.15

kd

Czytaj także

Zdalny respirator - wynalazek polskich naukowców do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 15:16
Urządzenie do walki z koronawirusem "RespiSafe" stworzyli naukowcy z Politechniki Śląskiej. Nowy sprzęt medyczny ma pozwolić lekarzowi na monitorowanie wielu pacjentów jednocześnie, zdalnie, czyli przez internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapiski z czasów pandemii" - cenne historie dla potomnych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:09
Z okazji 13. Międzynarodowego Dnia Archiwów i akcji Archiwum Pandemii 2020 Polska Fundacja Narodowa wraz z Archiwami Państwowymi ogłosiła konkurs na nasze wspomnienia z czasów izolacji wywołanej pandemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Jork walczy z koronawirusem. "Kina i kawiarnie wciąż zamknięte"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:10
W krajach europejskich trwa odmrażanie gospodarki, ale w USA to dopiero początek kłopotów - wciąż obowiązuje tam znaczna część obostrzeń. To sprawia, że Stany Zjednoczone mierzą się dziś z ogromnym kryzysem ekonomicznym.
rozwiń zwiń