Pandemia otyłości? Polacy mogli przytyć nawet 76 mln kg!

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 10:30
Do pandemii koronawirusa dołączyły niebezpieczne dla zdrowia i życia epidemie - otyłości i braku ruchu. Jeśli przeciętny rodak nie różni się zbytnio od mieszkańca Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA czy Brazylii, oznacza to, że dziś Polacy ważą o 76 mln kg więcej niż przed rokiem. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com
shutterstock ekologia zgoda dłonie 1200.jpg
Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

- Badania, które zostały przeprowadzone od czasu lockdownu, są dla nas bezlitosne. Zdecydowanie nastąpił wzrost masy ciała u Polaków - mówi Ewa Gajko z Centrum Leczenia Otyłości. - Ostatnie badania ankietowe mówią, że nawet 1/3 osób dorosłych deklarowała, że ich masa ciała od czasu lockdownu wzrosła. WHO wyliczyło nawet, że od ubiegłego roku może to być przynajmniej dwa kilogramy więcej, u każdej osoby na świecie. 

Posłuchaj
04:02 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - Otyłość 16.02.2021.mp3 Czy grozi nam pandemia otyłości? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
 

To, że przytyliśmy, wynika z tego, że mieliśmy mniej aktywności, wynikających z restrykcji dotyczących zakazów przemieszczania, związanych z pracą zdalną i pozamykanymi obiektami sportowymi. Wzrosła też konsumpcja kalorycznych przekąsek. Przebojem pandemii stały się chipsy, a ich spożycie wzrosło nawet o 700%. - Nuda spowodowała, że częściej podjadaliśmy, jedzeniem również rozładowywaliśmy emocje i stres - mówi specjalistka. - Natomiast musimy pamiętać, że jednak najważniejsza pod kątem utrzymania masy ciała jest odpowiednia dieta.


biegówki narty biegowe shutter 1200 gorillaimages .jpg
Zadbaj o kondycję - zapraszamy na biegówki

Posłuchaj także:

Otyłość to nie tylko efekty wizualne. Za widoczną otyłością idą choroby cywilizacyjne. - To cisi zabójcy, którzy z wiekiem przejdą do ataku. Są to: cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu sennego, nowotwory złośliwe, choroby zwyrodnieniowe kości, problemy psychologiczne i co za tym idzie spadek jakości życia - mówi dziennikarz Czwórki i trener Piotr Galus.

Posłuchaj także:

Dlatego im wcześniej zaczniemy dbać o siebie, tym lepiej. - Potraktujcie swoje zdrowie, waszą sprawność jak składki na emeryturę. Bo każdy ruch i dobry wybór żywieniowy to kolejne godziny życia w sprawności i w dobrym zdrowiu odłożone na później - tłumaczy nasz redakcyjny kolega. - Warto zacząć od małych zmian, nie porywać się z motyką na słońce. Powoli zaczynajcie wykluczać złe nawyki żywieniowe. Ruch i dieta na dłuższą metę zadziałają lepiej.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziRobert Grzędowski

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.02.2021

Godzina emisji: 6.11

aw


Czytaj także

Wysokoprzetworzona żywność przyczyną otyłości. Nie tylko kalorie!

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:25
Wzrost konsumpcji coraz bardziej przetworzonej żywności jest odpowiedzialny za rosnącą epidemię otyłości wśród Amerykanów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta wegańska. Zdrowie i oszczędność?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:00
Według badań weganie wydają na jedzenie o 40 proc. mniej niż mięsożercy. - Jeśli sami nauczymy się komponować potrawy, zamiast kupować gotowe dania, zaoszczędzimy przechodząc na dietę bezmięsną - mówi dietetyk Hanna Stolińska. 
rozwiń zwiń