Linia kolejowa Chiny - USA. Wizjonerski pomysł z Azji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:55
Dysponujące najbardziej rozbudowanym systemem połączeń kolejowych i najszybszymi pociągami na świecie Chiny ogłosiły, że planują budowę linii kolejowej na trasie Chiny-Rosja-Kanada-USA.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/cyo bo

pociąg hybryda shutter 1200 Akimov Igor.jpg
Pierwsze hybrydowe pociagi na polskich torach. Czy czas na kolej?

W środowy poranek opowiemy o śmiałym pomyśle z Chin. Linia kolejowa Chiny-Rosja-Kanada-USA miałaby połączyć wszystkie kraje i stanowić podwaliny pod przyszłą współpracę handlową, gospodarczą i turystyczną. Planowana długość trasy miałaby wynosić 13 tysięcy kilometrów, a planowany koszt inwestycji to równowartość 200 miliardów dolarów. Wizjonerzy z Chin podkreślają, że kolej jest transportem niskoemisyjnym i funkcjonuje także wtedy, gdy ruch lotniczy jest utrudniony. Nie zniechęcają więc ich opinie, że istniejące połączenia lotnicze, morskie i kolejowe w pełni odpowiadają na obecne potrzeby i są bardziej opłacalne.

Czytaj także:


W audycji również poznamy finalistkę Plebiscytu Nieprzeciętni Sarę Bisping-Janiak. 

Z Konradem Smokowskim porozmawiamy o Warszawskich Targach Fantastyki, które powstały z myślą o wszystkich, którzy kochają fantastykę. Organizatorzy chcą pokazać, że jedyne co nas ogranicza to własna wyobraźnia.

Opowiemy również o zbieraniu funduszy na planszówkę ze świata Wiedźmina: Stary świat, opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Zbiórka odniosła duży sukces w serwisach finansowania społecznościowego i na ten cel na dwóch platformach crowdfundingowych w ciągu jednego dnia pozyskano kwotę 13 mln złotych. Sukces zbiórki zaskoczył prowadzącą projekt firmę Go On Board, znaczenie przewyższając ich oczekiwania.

W audycji również:

  • serwis kulturalny
  • przegląd prasy
  • serwis sportowy

***

Na audycję Pierwsze słyszę zapraszamy w środę (09.06) po godz. 6.05. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

aw

Czytaj także

Gry wideo – polski hit eksportowy i dobro narodowe

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 18:00
Polskie gry wideo od kilku lat cieszą się wielką popularnością wśród graczy na całym świecie. "Wiedźmin" zrealizowany na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego stał się hitem, teraz wszyscy czekają na "Cyberpunk 2077". Teraz stały się obiektem analiz naukowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Short Waves Festiwal 2021. Kino w lustrzanym odbiciu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 12:45
"Mirror, Mirror" - hasło tegorocznej odsłony festiwalu - nawiązuje do nowej formuły przeglądu, który podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się w wersji hybrydowej. - Dajemy ludziom dostęp do kultury na świeżym powietrzu, w kinach i online - mówi rzecznik prasowy imprezy Karolina Sienkiewicz.
rozwiń zwiń