Jak za pomocą diety wydłużyć życie? Dieta optymalna pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 10:45
Według norweskich naukowców niewielkie zmiany w diecie mogą wydłużyć życie nawet o dziesięć lat. Opracowali oni dietę opcjonalną, która ma w tym pomóc. Sprawdzamy, na czym polega.
Prawidłowo zbilansowana dieta może wydłużyć nasze życie.
Prawidłowo zbilansowana dieta może wydłużyć nasze życie.Foto: shutterstock/atjana Baibakova

Od lat wiemy, że właściwa dieta ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii poszli o krok dalej. Przeanalizowali dane z wielu przeprowadzonych wcześniej na całym świecie badań - śledząc w nich związek między dietą i długością życia - i dowodzą, że drobne zmiany w naszym codziennym menu wystarczą, by wydłużyć oczekiwaną długość życia nawet o 10 lat. W ich opinii wprowadzenie zmian w diecie ma sens w każdym wieku, choć oczywiście im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Z badań norweskich uczonych wynika, że stosując się do ich zaleceń dwudziestolatek może wydłużyć swoje życie nawet o dziesięć lat, sześćdziesięciolatek o osiem, a osiemdziesięciolatek blisko o trzy i pół roku. 

Dieta to także sposób odżywiania

- Słowo "dieta" zazwyczaj kojarzy się nam tylko i włącznie z odchudzaniem. Zmian w sposobie żywienia dokonujemy często wtedy, kiedy mamy problem z nadwagą. Wtedy bardziej zaczynamy analizować, co jemy - mówi Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk z poradni "Z kaloriami na pieńku". - Te badania dowodzą, że nie tylko sama masa ciała ma znaczenie, ale przede wszystkim jakość naszej diety. Znaczenie ma też ilość pokarmu, ale również grupy produktów, które wybieramy.

Norwescy naukowcy stworzyli specjalny kalkulator żywieniowy, który powstał w oparciu o statystyki zebrane w ramach dużego międzynarodowego badania Global Burden of Disease. Na podstawie tych danych badacze opracowali także dietę optymalną. Kalkulator, który można znaleźć na stronie food4healthylife.org, pokazuje, jak wprowadzenie do jadłospisu konkretnych grup produktów przekłada się na wydłużenie długości życia. W codziennym sposobie żywienia chodzi o zwiększenie spożycia niektórych grup produktów, a zmniejszenie innych.

Posłuchaj także:


Moc roślin strączkowych

Kluczowe jest ograniczenie spożycia mięsa czerwonego i przetworzonego. Z drugiej strony zdaniem naukowców powinniśmy jeść dużo więcej produktów pełnoziarnistych, orzechów i roślin strączkowych, których w typowej diecie zachodniej jest zdecydowanie za mało.

- Nam rośliny strączkowe raczej kojarzą się z typową fasolką po bretońsku, grochówką, a to w naszym przekonaniu łączy się ze wzdęciami i nadmiernymi gazami. Nie jest to produkt, po który sięgamy często - zauważa Magdalena Czyrynda-Koleda. - Warzywa strączkowe zdecydowanie trzeba odczarować. Bo obok dobrze znanych nam dań można zastosować je w paście kanapkowej. Można zrobić znany nam humus, czy też przyrządzić pasty na bazie czerwonej fasoli lub suszonych pomidorów. Warzywa strączkowe również mogą znaleźć się w sałatkach obok ryby, jajka i ulubionych warzyw. Dzięki temu otrzymamy naprawdę bardzo pożywne kolorowe danie.

Jak dowodzą norwescy naukowcy, stworzona przez nich dieta optymalna spowalnia starzenie, ponieważ jest bogata w przeciwutleniacze, które możemy znaleźć w warzywach i owocach. Ich badania sugerują, że substancje te mogą spowalniać lub nawet zapobiegać uszkodzeniom komórek, co jest jedną z przyczyn procesu starzenia.


Posłuchaj
03:28 Czwórka/Pierwsze Słyszę - _dieta 21.02.2022.mp3 Dietetyk Magdalena Czyreda-Koleda mówi o diecie optymalnej (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 21.02.2022

Godzina emisji: 06.15

aw

Czytaj także

Pracujący Polak nie je zbyt zdrowo. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 11:18
Połowa Polaków pije za mało wody i rzadko je warzywa i owoce. Blisko 40 procent z nas sięga po łakocie po posiłku. To wyniki najnowszego raportu o żywieniowych nawykach pracujących Polaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
rozwiń zwiń