Czy muzyka, której słuchamy, nas określa?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 11:55
Niedawno opublikowano wnioski z badań, w których sprawdzano, jakimi cechami osobowości odznaczają się fani poszczególnych gatunków muzycznych. Sprawdzamy, co sądzą o tym muzykoterapeutka i uczestnicy sondy Czwórki. 
Muzyka może mieć wpływ na nasz nastrój
Muzyka może mieć wpływ na nasz nastrójFoto: shutterstock/Antonio Guillem

"Fani muzyki dance są zwykle towarzyscy, asertywni, otwarci na nowe doznania, ale mniej uprzejmi niż fani innych gatunków" - to jeden z wniosków, do których doszli autorzy badania opublikowanego niedawno na portalu "Verywell Mind". Sprawdzili oni, czy to, jakiej muzyki słuchamy, ma związek z cechami naszej osobowości.

Gatunki muzyczne - to nie takie proste

Niełatwo jednoznacznie scharakteryzować fanów poszczególnych gatunków muzycznych. Problem w tym, że gatunków jest ponad tysiąc, a uczestnicy badania zostali ocenieni na podstawie zaledwie 100 stylów muzycznych. - Osoby mogą różnie definiować muzykę. Style muzyczne się przenikają, co dla jednej osoby jest popem, dla innej może być już rockiem - mówi Daria Turowska-Makoś, wokalistka i muzykoterapeutka. - Badanie jest bardzo interdyscyplinarne i może brakować podziału na dokładniejsze rodzaje muzyki.


"Każdy jest inny"

Z założeniami badania nie zgadzają się także niektórzy uczestnicy sondy Czwórki. - Myślę, że każdy jest inny i raczej to, jakiej muzyki słuchamy, nie jest odzwierciedleniem naszej osobowości - mówi jeden z nich.

Może nas nie określa, jednak muzyka może mieć wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie - dodaje inna rozmówczyni Oliwii Krettek. - Ktoś, kto słucha energetycznej muzyki, inaczej się zachowuje niż ktoś, kto słucha muzyki klasycznej i spokojnej.

Również muzykoterapeuci są raczej sceptyczni, jeżeli chodzi o tego typu badania. - To, czego słuchamy, raczej zależy od naszego nastroju i jest związane z naszymi emocjami - tłumaczy Daria Turowska-Makoś. - Mówi się o dobieraniu muzyki pod nastrój. Gdy jesteśmy smutni, wówczas częściej wybieramy spokojną muzykę.


Zobacz także: 


Posłuchaj
05:05 Czwórka/Pierwsze słyszę - muzyka i charaktery 30.11.2022.mp3 W audycji mówimy o badaniu analizującym, jakimi cechami osobowości odznaczają się fani poszczególnych gatunków muzycznych (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Muzyka pozwala poznać siebie

Niektóre wnioski z tego badania mogą mieć jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości. - Osoby, które nie słuchają muzyki klasycznej, mogą mieć problem z wyrażaniem siebie - tłumaczy specjalistka. - Muzyka klasyczna jest mocno nacechowana emocjonalnie i ta zależność jest mi znana - osoby, które nie lubią muzyki klasycznej, często nie potrafią wyrażać siebie w pełni.

Niezależnie, czego słuchamy - muzyka rozwija. - Słuchając muzyki, możemy poznać siebie lepiej. Jeśli słuchamy świadomie, możemy wejść w kontakt ze swoimi emocjami. Jest to baza muzykoterapii - zauważa Daria Turowska-Makoś. - Dzięki muzyce wyostrzamy także zmysł postrzegania rzeczywistości.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.11.2022 

Godzina emisji: 07.15

aw/kor

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piksel po pikselu" - historia Commodore 64 nie tylko dla geeków

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 12:03
Na polskim rynku pojawić ma się "Historia Commodore 64. Piksel po pikselu". - To swoisty hołd, jaki oddajemy temu komputerowi, więc bardzo ważne jest dla nas, aby obcowanie z tą książką było dla czytelnika prawdziwą przyjemnością - mówił w Czwórce pomysłodawca jej wydania Robert Łapiński z Pixel Heaven.
rozwiń zwiń