Jakie trendy niesie ze sobą 2023 rok? Sprawdź przewidywania ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 13:04
Poszukując inspiracji w przeróżnych dziedzinach życia chętnie zaglądamy na portal Pinterest, to najpopularniejsza wyszukiwarka inspiracji. Jego analitycy opublikowali raport mówiący o trendach na 2023 rok. Czy ten roku to koniec wygodnych dresów, powrót klimatów rave'owych, podróży kolejowych i bezalkoholowych drinków?
Rosnąca popularność mocktaili pozwala sądzić, że w nadchodzącym roku będziemy imprezować, ale na trzeźwo.
Rosnąca popularność mocktaili pozwala sądzić, że w nadchodzącym roku będziemy imprezować, ale na trzeźwo.Foto: Khusen Rustamov/Pixabay

Analitycy platformy internetowej opublikowali raport Pinterest Predicts: 2023, który zawiera przewidywania dotyczące trendów na ten rok. Choć można pomyśleć, że takie analizy to tylko wróżenie z fusów, to eksperci przekonują, że w poprzednich latach ich raporty sprawdziły się w 80 procentach. 

Pinterest opublikował cykliczne zestawienie, w ramach którego jego eksperci, na podstawie wyszukiwań użytkowników prezentują swoje przewidywania odnośnie tego, co będzie modne w nadchodzących miesiącach. Oczywiście nie zabrakło w nich prognoz modowych, bo moda to jedna z najpopularniejszych kategorii na platformie. 

Koniec dresów

W tym roku jednym z wiodących trendów mają być mroczne stylizacje inspirowane metaversem oraz produkcjami science-fiction. Z drugiej, jak tłumaczy Milena Bekalarska, stylistka i kreatorka wizerunku, popularna będzie estetyka Romcom Core inspirowana komediami romantycznymi z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych oraz zwiewne stylizacje.

- Te trendy z Pinteresta dotyczą nie tylko mody, ale różnych stref. Moda nie jest oderwana od tego, co dzieje się dookoła - podkreśla rozmówczyni Martyny Ogonek. - Kończy się etap dresów, czegoś bardzo wygodnego. Trochę zatęskniliśmy za takimi czasami, gdzie można się wystroić. Wracają koronki, przezroczystości, falbanki właśnie w kontrze do tych bardzo wygodnych, ale też nudnych dresów. Pinterest fajnie wyłapał, że te trendy nie dotyczą tylko mody damskiej, ale również np. przezroczystych koszul męskich - dodaje.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Pinterest (@pinterest)


Posłuchaj
04:30 czwórka pierwsze słyszę 02.01.2023.mp3 Jakie trendy przynosi nam 2023 rok (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

W tym roku, zdaniem ekspertów Pinteresta ze zdwojoną siłą powrócą także rave'y. Z analiz portalu wynika, że liczba wyszukiwania hasła "best rave fashion" wzrosła w ostatnim czasie o 250 procent. 

Powrót rave'u

- Moim zdaniem to, że rave'y powrócą może być zależne od tego, co wydarzyło się w ostatnich latach w związku z pandemią. Ludzie przestali wychodzić do klubów, co widać po dużych klubach w Warszawie, ale chętnie uczestniczą w festiwalach - zwraca uwagę Norbert Borzym, dziennikarz, DJ związany z projektem Holiday 80. - Wróciła popularność na brzmienia rave'owe. Ja też zamierzam im poświęcić najnowszy projekt. Na Love Parade graliśmy set rave'ow i teraz chcemy robić cały cykl imprez, które będą takim "rave history", gdzie będziemy grali klasyki i nowe nagrania. Słowo "rave" wróciło do łask i jest bardzo popularne - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Pinterest (@pinterest)

W 2023 wjeżdżamy koleją

Autorzy raportu przewidują też, że w 2023 roku w wielkim stylu powrócą podróże pociągami. Zainteresowanie tą formą transportu wykazują millenialsi i przedstawiciele pokolenia Z. 

- Zauważalne jest to, że młodzi ludzie, zwłaszcza z tych dwóch najmłodszych pokoleń, zwracają się ku podróżom koleją - mówi Weronika Michalak z organizacji Heel Polska. - Świadomość emisji gazów cieplarnianych i skutków zmiany klimatu rośnie - to taka pierwsza przyczyna rosnącej popularności kolei. Z drugiej strony doceniamy komfort i luksus takich podróży, szczególnie na zachodzie. Podróż koleją jest szybka, prosta. W dodatku w czasie podróży możemy np. pracować, korzystać z czasu - dodaje.  

Ekspertka zwraca uwagę, że pewne zachowania związane z klimatem czy środowiskiem, mogą wydawać się modą, przemijającym trendem. Wyraża jednak nadzieję, że nie będzie tak tym razem i to mądrzejsze myślenie o naszej wspólnej przyszłości zostanie z nami na dłużej. 

W raporcie platformy do wyszukiwani inspiracji znajdziemy też trendy dotyczące drinków bezalkoholowych, rytuałów prysznicowych i kreatywnego oszczędzania. Czy te prognozy się sprawdzą, ocenimy w grudniu. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Pinterest (@pinterest)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 02.01.2022

Godzina emisji: 9.44

pj

Czytaj także

Ekologia w modzie. Lepiej kupować czy wypożyczać?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 20:00
To pytanie zadajemy sobie coraz częściej i to w wielu dziedzinach życia. I choć odpowiedź wydaje się oczywista, to naukowcy z fińskiego Uniwersytetu LUT twierdzą, że to wypożyczanie ubrań ma zdecydowanie negatywny wpływ na klimat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Branża muzyczna wdraża działania ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 12:50
Music Climate Pact to nowa inicjatywa ekologiczna, do której przystąpiły największe wytwórnie muzyczne. Co to oznacza?
rozwiń zwiń