Kobieca strona biznesu. Czy to dobry czas dla przedsiębiorczości?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 22:01
Sytuacja gospodarcza i geopolityczna nie jest dziś najlepsza. Mimo to porozmawiamy firmach i biznesie. Tym razem tym, w kobiecych rękach - czy to dobry moment na otwarcie własnej firmy?
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Tuż po 9.15 nasze spotkamy się z Dorotą Czekaj, przedstawicielką Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Porozmawiamy o programie "Biznes w Kobiecych Rękach", który właśnie wystartował. Sprawdzimy czy 2023 rok, gdy panoszy się inflacja, rosną ceny, mamy do czynienia z kryzysem geopolitycznym, jest dobrym czasem na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Tym razem na problem przedsiębiorczości popatrzymy z wyjątkowej, kobiecej perspektywy. Okazuje się, że są osoby, dla których właśnie trudna sytuacja gospodarcza stała się impulsem, żeby wejść na drogę przedsiębiorczości.

W audycji nie zabraknie też innych tematów. Po 7.15 opowiemy o syndromie Lucky Girl, który stał się hitem TikToka, ale podobno nie jest niczym nowym. W dodatku ponoć ma swoje ciemne strony. O nich też opowiemy. 

Sprawdzimy czy smartfon może być dla nas jak narkotyk. A to w kontekście walki z telefonami w szkołach. Uczniowie we Francji, Portugalii czy Grecji​ nie mogą już korzystać z telefonów na zajęciach. W Chinach nie można ich nawet wnieść na teren szkoły. Niedawno telefonów zakazano także we Włoskich szkołach. Tam minister oświaty Giuseppe Valditara powołał się na analizy senackiej komisji, w której porównano komórki do… kokainy. Co polscy uczniowie i nauczyciele uważają o zakazie smartfonów? Czy Polska także wprowadzi zakaz?

Po 8.15 ruszymy w kosmos. Sprawdzimy jak do jego podboju szykują się Chińczycy. Amerykanie wiele lat temu wyrzucili Chińczyków z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chińczycy, więc wybudowali sobie swoją stację. Dzisiaj wyścig kosmiczny już dawno nie odbywa się pomiędzy USA a Rosją. Dzisiaj USA muszą uciekać, żeby nie dogonili ich Chińczycy. 

Na koniec audycji wskoczymy w świat sztucznej inteligencji. Sprawdzimy czy da się nauczyć ją moralności. Co ryzykujemy, rozwijając AI i jak to zrobić, by technologia nie wymknęła się nam spod kontroli? Opowie o tym Edi Pyrek, współtwórca Ontologicznej Koncepcji Spirali - sposobu nauczania etyki AI.

W audycji nie zabraknie też serwisu sportowego. przeglądu prasy, serwisu kulturalnego. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" - w środę (25.01) o godz. 7.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

pj

 

Czytaj także

Kobiety biznesu. Stalowe nerwy, gołębie serca?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 15:25
Niedawno w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Ja, Kobieta Przedsiębiorcza". Panie zajmujące się biznesem lub planujące założenie swojej działalności dyskutowały na temat wizerunku kobiety przedsiębiorczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce co trzecią firmę prowadzi kobieta

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 16:09
Udział firm prowadzonych przez kobiety w Polsce w całkowitej ich liczbie wynosi blisko 34 procent wobec 31 proc. w całej Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć nową markę i zostać zauważonym?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 18:45
Własna, dobrze prosperująca firma to marzenie wielu z nas. Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna, niektórzy radzą sobie lepiej i prowadzą własne biznesy z sukcesami. Innych okoliczności motywują do ciągłych poszukiwań swojej drogi, w tym założenia firmy.
rozwiń zwiń