Koniec z psimi alergiami. Naszych pupili uratuje karma z owadów?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:51
Polscy naukowcy opracowują karmę z owadów dla psów. Wykorzystują do tego mącznika młynarka. Takie pożywienie ma pozwolić psom rozprawić się z alergiami, ale też niesie wymierne korzyści ekologiczne dla planety. 
- Mamy przetestowaną naszą karmę z owadów na 31 psach, z czego tylko dwóm nie spodobał się nasz produkt - mówi Remigiusz Gałecki.
- Mamy przetestowaną naszą karmę z owadów na 31 psach, z czego tylko dwóm nie spodobał się nasz produkt - mówi Remigiusz Gałecki.Foto: MPH Photos/Shutterstock.com

Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie mąki ze świerszczy w produktach spożywczych takich jak chleb, ciastka czy pizza. Okazuje się, że owady mogą być także świetną alternatywą spożywczą dla naszych pupili. Karma oparta na owadach może uchronić psy przed schorzeniami wynikającymi z alergii pokarmowych. Nad takim rozwiązaniem pracuje zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Politechniki Łódzkiej. 

- Karma hipoalergiczna będzie charakteryzowała się tym, że będzie zrobiona z owadów, konkretnie z mącznika młynarka, który jest owadem wpisany w tzw. novel food, który obecnie jest procedowany przez UE - tłumaczy kierownik zespołu badawczego, lekarz weterynarii Remigiusz Gałecki. - Białko z mącznika młynarka może mieć korzystny wpływ na stan zdrowia psów, których znaczna część cierpi na alergie pokarmowe

Organizacje zajmujące się żywieniem zwierząt towarzyszącym sugerują, że około 1/3 psów jest uczulona na przynajmniej jeden składnik znajdujący się w konwencjonalnych karmach żywienia zwierząt. - Ten problem narasta. Dziś mamy też więcej możliwości diagnostycznych. Wiemy więcej i częściej możemy te enderopatie diagnozować - podkreśla badacz. 


Posłuchaj
03:18 czwórka pierwsze słyszę 20.02.2023.mp3 Hipoalergiczna karma z owadów pozwali zawalczyć z psimi alergiami (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Aktualnie naukowcy przygotowują się do testów przedklinicznych karmy, ponieważ musza sprawdzić jej skuteczność. Zespół Remigiusza Gałeckiego dba też o smak karmy. Zależy im, by ta smakowała psiakom. Pierwsze, wstępne testy akceptacji już za nimi. - Mamy przetestowaną naszą karmę na 31 psach, z czego tylko dwóm nie spodobał się nasz produkt - chwali się naukowiec. - To fajny wynik i wierzymy, że karma będzie mogła być wdrożona na rynek.

Jak podkreślają naukowcy karma z mącznika młynarka to także rozwiązanie ekologiczne, ponieważ hodowla owadów wymaga mniejszego zużycia wody i energii niż np. hodowla bydła. Naukowcom zależy, by owady były wykorzystywane w całości. 

- W trakcie hodowli mącznika powstają produkty uboczne, np. chityna czy olej z owadów - wyjaśnia rozmówca Martyny Ogonek. - Naszym celem jest stworzenie karmy hipoalergicznej, ale też wykorzystanie wszelkich produktów ubocznych jako preparaty weterynaryjne. Z oleju tworzymy tzw. dosmaczacz, dodatek do karmy, który będzie miał za zadanie suplementować korzystne kwasy tłuszczowe czy witaminy i minerały - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 7.37

pj

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? "Popatrz, Powąchaj, Posmakuj"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 12:25
"Często Dobre Dłużej: Popatrz, Powąchaj, Posmakuj" to hasło kampanii przeciwko marnowaniu żywności. Skala problemu jest olbrzymia, a rozmawiamy o nim w Światowym Dniu Walki z Marnowaniem Jedzenia.  
rozwiń zwiń